Papież: rasizm jest grzechem

Rasizm jest grzechem, który stanowi ciężką obrazę Boga – powiedział Jan Paweł II w przemówieniu, które poprzedziło modlitwę Anioł Pański 26 sierpnia br. w Castel Gandolfo. Papież nawiązał do zbliżającej się światowej konferencji przeciwko dyskryminacji rasowej zorganizowanej przez ONZ, która odbędzie się w Durbanie w dniach 31 sierpnia-7 września br.

“Drodzy Bracia i Siostry!
1. “Przybędę, by zebrać wszystkie narody i języki; przyjdą i ujrzą moją chwałę” (Iz 66,18). Te słowa proroka Izajasza, które rozbrzmiewają w dzisiejszej liturgii, przywodzą mi na myśl ważne międzynarodowe spotkanie, które odbędzie się w Durban, w RPA, od przyszłego piątku 31 sierpnia do 7 września. Chodzi o światową konferencję Narodów Zjednoczonych na temat dyskryminacji rasowej. Również na tym forum Kościół zabierze energicznie głos w obronie podstawowych praw człowieka, zakorzenionych w jego godności istoty stworzonej na obraz i podobieństwo Boże.
Chcąc zaprezentować wiernym oraz wspólnocie międzynarodowej stanowisko Stolicy Apostolskiej w tej kwestii, Papieska rada “Iustitia et Pax” przygotowała nowe wydanie poprzedzone nowym wprowadzeniem dokumentu ogłoszonego na moje życzenie w 1988 roku a zatytułowanego “Kościół w obliczu rasizmu. O bardziej braterskie społeczeństwo”.
2. W ostatnich dziesięcioleciach, nacechowanych postępem globalizacji i naznaczonych niepokojącym odradzaniem się agresywnych nacjonalizmów, przemocy na tle etnicznym i szerzącego się zjawiska dyskryminacji rasowej, poważnie zagrożona była często godność ludzka. Każde prawe sumienie nie może nie potępić zdecydowanie rasizmu, w jakimkolwiek sercu czy środowisku się on zagnieździ. Pojawia się on niestety w coraz to nowych i niespodziewanych postaciach, obrażając i poniżając rodzinę ludzką. Rasizm jest grzechem, który stanowi ciężką obrazę Boga.
Sobór Watykański II przypomina, że “nie możemy nie zwracać się do Boga jako do Ojca wszystkich, jeśli nie zgadzamy się traktować po bratersku kogoś z ludzi na obraz Boży stworzonych... Toteż Kościół odrzuca jako obcą duchowi Chrystusowemu wszelką dyskryminację czy prześladowanie stosowane ze względu na rasę czy kolor skóry, na pochodzenie społeczne czy religię” (Nostra aetate, 5).
3. Rasizmowi należy przeciwstawić kulturę wzajemnego otwarcia, uznając w każdym mężczyźnie i kobiecie brata i siostrę, z którym trzeba przejść razem drogę solidarności i pokoju. Konieczne jest zatem zakrojone na szeroką skalę wychowanie do wartości, które gloryfikują godność osoby i bronią jej podstawowych praw. Kościół zamierza kontynuować swe wysiłki na tym polu i apeluje do wszystkich wiernych o ich własny odpowiedzialny wkład nawrócenia serca, uwrażliwienia i formacji. W tym celu potrzebna jest w pierwszym rzędzie modlitwa.
Prośmy w szczególności Najświętszą Maryję Pannę, ażeby wszędzie wzrastała kultura dialogu i otwarcia wraz z szacunkiem dla każdej istoty ludzkiej. Powierzamy jej zbliżającą się konferencję w
Durbanie, która, jak się spodziewamy, umocni powszechną wolę budowy świata bardziej wolnego i solidarnego”.
Światowa konferencja przeciw rasizmowi odbędzie się w Durbanie w RPA i potrwa od 31 sierpnia do 7 września. Weźmie w niej udział 12 tys. delegatów ze 194 krajów.
Zwracając się do pielgrzymów włoskich i francuskich, Papież powitał delegację Châteauneuf-du-Pape we Francji, które jest miastem partnerskim Castel Gandolfo.
Po polsku zaś powiedział: “Dzisiaj pielgrzymujemy duchowo na Jasną Górę, wraz z Prymasem Polski, Episkopatem i pielgrzymami, aby oddać hołd Matce Bożej Jasnogórskiej i zawierzyć naszą Ojczyznę Jej opiece. Jej wizerunek doznaje czci również w kaplicy papieskiej tu, w Castel Gandolfo, począwszy od papieża Piusa XI”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Wtorek
dzień
10°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
7°C Środa
rano
wiecej »