Być jak Kłocz
Dyplom "Mistrza Świętej Teologii" o. Jan Andrzej Kłoczowski odebrał w auli św. Tomasza z Akwinu w krakowskim klasztorze dominikanów Grzegorz Kozakiewicz

Być jak Kłocz

Brak komentarzy: 0

jt

publikacja 15.11.2014 11:41

Krakowski dominikanin o. Jan Andrzej Kłoczowski otrzymał tytuł Mistrza Świętej Teologii.

- Uczciwe, rzetelne, niezideologizowane podejście o. Kłoczowskiego, było zapewne twardym orzechem do zgryzienia dla komunistów, mistrzów podejrzeń - powiedział najmłodszy z głoszących laudacje ojciec dr Damian Mrugalski. Dawny student o. Kłoczowskiego, który teraz sam jest wykładowcą akademickim, wspominał wykłady dzisiejszego Mistrza Świętej Teologii, na które "chodziło się nie tylko dlatego, że były obowiązkowe". - Kiedy jeszcze na studiach pytano nas, kim chcemy być w zakonie - wspominał o. Mrugalski - wielu z nas odpowiadało: "Chcę być jak Kłocz".

Wygłaszane laudacje zebrani nagradzali gromkimi brawami. Dyplom "Mistrza Świętej Teologii" wręczyli uhonorowanemu jego współbracia, o. Paweł Kozacki oraz o. Michał Paluch, a wydarzenie uświetnił krótki występ "dwunastkowej" scholii. Sam ojciec Kłoczowski skierował do zebranych i głoszących laudacje serdeczne słowa podziękowania. Z właściwym sobie poczuciem humoru żartował także: - Dziękuję szczególnie prof. Tarnowskiemu, który podkreślił, że jestem żywy. Wszystko to zaczynało już brzmieć nieco podsumowująco.

Na koniec wyróżniony zakonnik wygłosił swoje "lectio magistralis", w którym obrazowo przybliżał słuchaczom zagadnienia doświadczalnego poznania Boga. - W przypadku mądrości religijnej nie wystarczy samo działanie rozumu - mówił, nawiązując do myśli św. Tomasza. - Dopiero miłość daje światło i rozjaśnia poznanie - podkreślał.

O. Kłoczowski, nazwany "Kłoczem", znany jest z przyciągających tłumy krakowian kazań, które od lat głosi w czasie "dwunastki", czyli niedzielnej Mszy Św. o godz. 12.00. Przez wiele lat (1970-1986) był także duszpasterzem akademickim krakowskiej "Beczki".

Jest on także historykiem sztuki. W 1973 roku był jednym z założycieli dominikańskiego miesięcznika "W drodze" i przez dwadzieścia lat należał do zespołu redakcyjnego. Pełnił też ważne funkcje w Polskiej Prowincji Dominikanów. Był m.in. przez trzy kadencje regensem studiów i dwukrotnie rektorem dominikańskiego Kolegium Filozoficzno-Teologicznego. W latach 70. i 80. o. Kłoczowski wspierał działalność opozycji demokratycznej. Na początku stanu wojennego był krótko internowany. W 2007 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W tym roku też przeszedł na emeryturę. Nadal jednak aktywnie angażuje się w działalność naukową, współpracując z wieloma inicjatywami naukowo-popularyzatorskimi, podejmowanymi przez polskich dominikanów.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..