Skoczkowie powoli się rozkręcają

Kamil Stoch był siódmy, a Piotr Żyła trzynasty w konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Zwyciężył 23-letni Niemiec Richard Freitag, triumfując w zawodach pucharowych po raz piąty w karierze.

Drugi był Austriak Stefan Kraft, a trzeci ex aequo Szwajcar Simon Ammann i Japończyk Noriaki Kasai. W klasyfikacji generalnej TCS liderem pozostał Kraft.

Kamil Stoch awansował na ósmą pozycję w generalnym zestawieniu. Trzynasty jest Piotr Żyła.

Po pierwszej serii liderami ex aequo byli Freitag i Kraft. Obaj otrzymali notę 140,6 pkt, Freitag miał skok na odległość 133,5 m, a Kraft wylądował na 137 m i ustanowił rekord obiektu w Innsbrucku, który dotychczas wynosił 134,5 m i od 13 lat należał do Niemca Svena Hannawalda.

Austriak długo jednak nie cieszył się z rekordu, w finale dalej - do 138 m poleciał jego rodak i przyjaciel Michael Hayboeck. Skok był jednak podparty lewą ręką, przez co noty sędziowskie zostały znacznie obniżone. W efekcie nowy rekordzista zajął w konkursie tylko szóste miejsce.

Po pierwszej odsłonie zawodów w Innsbrucku najwyżej z Polaków - na 8. pozycji był sklasyfikowany Żyła, który uzyskał 130,5 m. Stoch był dziesiąty - 127 m. W finale wystąpili także Dawid Kubacki - 125 m (16. miejsce po 1. serii) i Aleksander Zniszczoł - 124,5 m (23.). Obaj choć przegrali w swoich parach, ale awansowali jako "szczęśliwi przegrani".

W finale Stoch uzyskał 130 m i na krótko objął prowadzenie. Dwukrotny złoty medalista olimpijski miał dwie podobne próby, zajął 7. miejsce i awansował w klasyfikacji turnieju o dwie pozycje.

Ósmy po pierwszej serii (130,5 m) Żyła, w drugiej próbie uzyskał 123,5 m i spadł w klasyfikacji na 13. miejsce. Dawid Kubacki uplasował się na 22. miejscu, a Aleksander Zniszczoł na 27.

Po trzech zawodach w TCS prowadzi Kraft. Na drugiej pozycji ze stratą 23,1 pkt jest Hayboeck, a na trzeciej Słoweniec Peter Prevc - strata 29,4 pkt. Stoch jest ósmy ze stratą 63,9 pkt do lidera.

Ostatni konkurs TCS odbędzie się we wtorek w Bischofschofen.