Zakończenie roku św. Pawła: Liban, Turcja, Ziemia Święta

Uroczyste zakończenie Roku św. Pawła miało miejsce wszędzie tam, gdzie działał apostoł, a więc m.in. w Turcji, Ziemi Świętej i Libanie. Wszędzie tam byli papiescy wysłannicy.

Liban

Uroczystości kończące jubileusz 2000-lecia narodzin Apostoła Narodów odbywają się także w Libanie. Tam, jako specjalny wysłannik Benedykta XVI, przebywa metropolita Paryża, kard. André Vingt-Trois.

Wybór arcybiskupa Paryża na papieskiego przedstawiciela bierze pod uwagę historyczne więzy między Libanem i Francją. Dotyczą one nie tylko stosunków politycznych, ale również religijnych.

Dzisiaj kard. Vingt-Trois spotkał się z prezydentem Libanu, Michelem Sleimanem, oraz z przedstawicielami kościołów chrześcijańskich. Wieczorem w bazylice św. Pawła w Harissie kardynał przewodniczy ekumenicznej ceremonii zamykającej Rok św. Pawła. Jutro zaś spotka się z przedstawicielami wspólnot muzułmańskich – szyitów i sunnitów – oraz druzów.

W Libanie, gdzie religia jest ściśle powiązana z polityką, zakończenie Roku św. Pawła jest szczególną okazją do wyrażenia pragnienia życia w pokoju.

Turcja

Do spójnego i żywego świadectwa wiary zachęcił tureckich chrześcijan kard. Jean-Louis Tauran. Odpowiedzialny w Watykanie za dialog międzyreligijny purpurat przewodniczy jako papieski wysłannik uroczystościom zakończenia Roku św. Pawła w jego rodzinnym mieście, Tarsie. Rozpoczęły się one już wczoraj w jedynym tamtejszym kościele, który zamieniony na muzeum oczekuje decyzji władz co do przekazania go lokalnej wspólnocie katolickiej. Mieszcząca się symbolicznie między meczetem a synagogą świątynia została na razie udostępniona wiernym do codziennego sprawowania nabożeństw.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego mówił podczas wczorajszej ceremonii na temat istoty Kościoła. „Nie jest on jakąś monarchią absolutną, organizacją międzynarodową czy przedsiębiorstwem, ale rodziną, którą łączy komunia i dialog” – powiedział kard. Tauran, zachęcając wiernych do odważnego świadectwa wiary. Francuski purpurat powrócił do tego tematu dzisiaj podczas głównych uroczystości zakończenia Roku św. Pawła. „Nasze kościoły nie są muzeami, a chrześcijanie nie są antykwarycznymi eksponatami” – mówił w homilii kard. Tauran. Przypomniał też misyjne powołanie apostoła Pawła, które dla wierzących jest wezwaniem do budowania jedności z Bogiem i Kościołem.

Papieski wysłannik wyjaśnił też, że istotą jego obecnej misji jest przekazanie zachęty Ojca Świętego, aby tureccy katolicy byli wzorową mniejszością w swej ojczyźnie. „Kościół katolicki w Turcji jest żywotny, ale będąc w mniejszości, powinien dawać dyskretne, a zarazem wyraziste świadectwo – powiedział agencji SIR kard. Tauran. – Jubileusz Pawłowy jest okazją do pogłębienia wiary i umocnienia odwagi bycia chrześcijanami, nawet jeśli się jest w mniejszości”.

Ziemia Święta

Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan uroczyście zakończył Rok Pawłowy w Ziemi Świętej. Kard. Walter Kasper reprezentował Benedykta XVI w miejscu, gdzie wspominamy nie tylko ziemskie życie Jezusa Chrystusa i Jego Matki Maryi, ale również ślady apostołów i początki Kościoła.

W liturgiczne wspomnienie świętych Piotra i Pawła kard. Kasper przewodniczył uroczystym nieszporom w bazylice św. Szczepana w Jerozolimie. Wybór sanktuarium pierwszego męczennika, gdzie od czasów bizantyńskich tradycja umiejscawia jego grób, nie jest przypadkowy. Wielkość św. Pawła obrazuje jego powołanie, które z prześladowcy chrześcijan uczyniło go gorliwym apostołem Ewangelii.

W dominikańskiej świątyni wraz z watykańską delegacją za łaski roku Pawłowego dziękowali nuncjusz apostolski, wszyscy katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej, liczni kapłani, osoby konsekrowane oraz lokalni wierni i pielgrzymi.

W godzinach przedpołudniowych abp Fouad Twal, łaciński patriarcha Jerozolimy, udzielił święceń kapłańskich ośmiu franciszkańskim diakonom, wskazując im jako wzór do naśladowania Apostoła Narodów, dla którego Chrystus był jedynym celem życia.

Z ośmiu neoprezbiterów trzech należy do prowincji w Meksyku, a pięciu jest członkami Kustodii Ziemi Świętej i będzie kontynuować wielowiekową służbę Braci Mniejszych w ziemskiej ojczyźnie Zbawiciela.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
7°C Sobota
dzień
wiecej »