Ziobro przed Trybunałem Stanu? Jest decyzja

B. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (ZP) nie stanie przed Trybunałem Stanu. Do podjęcia uchwały w tej sprawie potrzebnych było 276 głosów, za pociągnięciem Ziobry do odpowiedzialności konstytucyjnej przed TS w piątkowym głosowaniu opowiedziało się 271 posłów.

Przeciwko postawieniu b. ministra sprawiedliwości przed TS było 152 posłów, od głosu wstrzymało się dwóch.

W sytuacji, gdy Sejm nie podjął uchwały o postawieniu Ziobry przed TS, marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła umorzenie postępowania w tej sprawie.

"Jak się okazało, większość rządząca PO-PSL nawet w takiej sprawie okazała się być nieudacznikami, nie potrafi zrealizować tego, co tak hucznie przez osiem lat zapowiadali. Trudno się więc dziwić, że pani Ewa Kopacz sprowadza nam islamskich imigrantów, trudno się dziwić tym nierozliczonym licznym aferom, rosnącemu bezrobociu i ubożeniu Polaków. Oni są po prostu nieudacznikami w każdym calu, w każdej dziedzinie, w każdej sprawie" - oświadczył Ziobro po głosowaniu.

"Nawet Zbigniewa Ziobry nie potrafili postawić przed Trybunałem Stanu za to, że skutecznie walczyłem z przestępczością i stałem zawsze w obronie prawa jako minister sprawiedliwości" - dodał.

Do podjęcia przez Sejm uchwały w tej sprawie potrzebnych było co najmniej 276 głosów, za pociągnięciem Ziobry do odpowiedzialności konstytucyjnej przed TS w piątkowym głosowaniu opowiedziało się 271 posłów. Przeciwko było 152 posłów, od głosu wstrzymało się dwóch.

Spośród 199 posłów klubu PO, w piątkowym głosowaniu wzięło udział 190 i wszyscy poparli postawienie Ziobro przed TS. Wśród niegłosujących 9 posłów Platformy byli: Ewa Kopacz, Andrzej Biernat, Leszek Blanik, Marek Hok, Cezary Kucharski, Radosław Sikorski, Piotr Tomański, Irena Tomaszak-Zesiuk i Norbert Wojnarowski.

Wniosek o postawienie b. ministra sprawiedliwości przez TS poparli też wszyscy obecni na głosowaniu posłowie SLD - 29 (nieobecnych było 4 posłów Sojuszu), Ruchu Palikota - 9 (dwóch posłów było nieobecnych) oraz koła Biało-Czerwoni - 3 posłów (jeden nie głosował).

Klub PSL podzielił się w tej sprawie - za było 28 posłów, jeden (Józef Zych) był przeciw, dwóch (Stanisław Kalemba i Andrzej Sztorc) wstrzymało się od głosu. 7 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu.

Za tym, by Ziobro stanął przez Trybunałem Stanu, opowiedziało się ponadto 12 posłów niezrzeszonych: Ryszard Galla, Łukasz Gibała, Anna Grodzka, Jarosław Gromadzki, Ryszard Kalisz, Roman Kotliński, Łukasz Krupa, Wanda Nowicka, Andrzej Piątak, Marek Poznański, Armand Ryfiński, Jerzy Ziętek.

Przeciwni pociągnięciu do odpowiedzialności Ziobry przez TS byli wszyscy obecni na sali posłowie PiS - 126 (ośmiu nie głosowało) oraz klubu Zjednoczonej Prawicy - 15 (jednego posła zabrakło na sali).

Wniosku nie poparło ponadto 11 posłów niezrzeszonych: Jerzy Budnik, Ludwik Dorn, Zbigniew Girzyński, Tomasz Górski, Jarosław Jagiełło, Mariusz Antoni Kamiński, Adam Rogacki, Piotr Szeliga, Przemysław Wipler oraz Marzena Wróbel.(

Wcześniej posłowie w głosowaniu zdecydowali, że nie zwrócą wniosku w sprawie Ziobry ponownie do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Wnioski o postawienie Ziobry - a także b. premiera, szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego - przed TS złożył w 2012 r. klub PO. Ziobrze zarzucano naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO powoływała się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, SEJM, TS, ZIOBRO

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
wiecej »