"Biała wstążka" otworzy festiwal we Wrocławiu

Pokaz głośnego dramatu "Biała wstążka" w reżyserii Austriaka Michaela Hanekego - który nagrodzono w tym roku Złotą Palmą w Cannes - zainauguruje 23 lipca 9. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Era Nowe Horyzonty" we Wrocławiu.

W programie 11-dniowej imprezy jest też projekcja najnowszego filmu Pedro Almodovara "Przerwane objęcia".

Program przedstawił na środowej konferencji prasowej w Warszawie Roman Gutek, dyrektor festiwalu. Jak powiedział, w tym roku pokazanych zostanie ok. 550 filmów z 45 krajów. Projekcje będą odbywać się m.in. w kinach Helios i Warszawa.

"Biała wstążka" to poruszająca opowieść o korzeniach faszyzmu. Akcja filmu rozgrywa się przed I wojną światową w małym miasteczku w północnych Niemczech. Bohaterami są młodzi członkowie kościelnego chóru - pochodzący z różnych środowisk - którzy stają się świadkami, ofiarami i sprawcami fatalnych wydarzeń, które wstrząsną lokalną społecznością. Obraz Hanekego trafi do kin w całej Polsce w listopadzie. Na festiwalu "Era Nowe Horyzonty" będzie miał polską premierę.

Także "Przerwane objęcia" Almodovara - gdzie jedną z głównych ról gra Penelope Cruz - będą miały we Wrocławiu polską premierę. Do kin w Polsce trafią 25 września. Jest to historia prowadzącego podwójne życie pisarza i filmowca, który wskutek wypadku samochodowego traci ukochaną kobietę. Jak przypomniał Gutek, Almodovar realizował "Przerwane objęcia" zainspirowany brytyjskim filmem noir z 1950 r. pt. "Noc i miasto" (reż. Jules Dassin) - także on zostanie pokazany we Wrocławiu.

Podczas festiwalu odbędzie się kilka konkursów, m.in. krajowy "Nowe Filmy Polskie" i dwa międzynarodowe - "Nowe Horyzonty" i "Filmy o Sztuce". W konkursie "Nowe Filmy Polskie" o nagrodę walczyć będzie 13 obrazów, wśród nich "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec, "Moja krew" Marcina Wrony - z Erykiem Lubosem w głównej roli boksera, "Wojna polsko-ruska" Xawerego Żuławskiego oraz "Las" - pełnometrażowy fabularny film Piotra Dumały z elementami animacji.

W konkursie "Nowe Horyzonty" wystartuje 14 obrazów, wśród nich "Tlen" Iwana Wyrypajewa - rosyjskiego reżysera, który zasłynął m.in. głośną "Euforią" z 2006 r., oraz "Twarz" znanego reżysera z Tajwanu Tsai Ming-Lianga. W konkursie "Filmy o Sztuce" zmierzy się 12 tytułów, wśród nich francuskie "Plaże Agnes" w reż. Agnes Vardy i "Rembrandt: oskarżam!" Petera Greenawaya, wspólna produkcja Holandii, Finlandii i Niemiec.

W programie festiwalu są też retrospektywy - m.in. filmów Tsai Ming-Lianga, Kanadyjczyka Guya Maddina oraz dwóch Polaków - Krzysztofa Zanussiego i Piotra Dumały. W sekcji "Panorama współczesnego kina" pokazane będą m.in. filmy "Rachel wychodzi za mąż" Amerykanina Jonathana Demme'a - z Anne Hathaway w obsadzie, i "Spotkanie w Palermo" Niemca Wima Wendersa. Wśród najciekawszych wydarzeń festiwalu będzie też przegląd filmów dokumentalnych o Ingmarze Bergmanie oraz pokaz ostatniego filmu szwedzkiego mistrza, "Sarabandy". Festiwal zakończy się 2 sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
wiecej »