Abp Nycz o historii

„Oby ta refleksja sprzyjała przemyśleniom i refleksji nad historią. Z tą historią trzeba iść do przodu, nie traktując jej jako obciążenie, ale jako szansę” - podkreślił metropolita warszawski w wywiadzie dla KAI

Nadzieję, iż opublikowane dziś oświadczenie biskupów polskich i niemieckich będzie sprzyjało dalszemu pojednaniu naszych narodów wyraził w rozmowie z KAI abp Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski przypomniał, że myśl o napisaniu takiego dokumentu zrodziła się na początku roku, przed wyjazdem polskich biskupów do Niemiec, na spotkanie grupy kontaktowej obydwu Episkopatów. Pomysł zaaprobował przewodniczący KEP abp Józef Michalik.

„Strona niemiecka przyjęła naszą propozycję w sposób otwarty” - powiedział abp Nycz. Podkreślił, że choć oświadczenie powstało w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej, to jednocześnie wpisuje się w dyskusję wokół historycznych i współczesnych relacji polsko-niemieckich.

Tłumacząc decyzję o opracowaniu wspólnego dokumentu metropolita warszawski ocenił, iż nadszedł po prostu właściwy moment na to, by relacje Polaków i Niemców ocenić na płaszczyźnie etycznej i religijnej. Dodał, iż wzorem było tu słynne już orędzie biskupów polskich do niemieckich z 1965 r., które przyniosło konkretne owoce zapoczątkowując proces pojednania pomiędzy naszymi narodami i państwami.

Abp Nycz wyraził nadzieję, że choć znaczenie opublikowanego dziś dokumentu jest nieporównanie skromniejsze od tego sprzed 44 lat, to przyczyni się ono do dalszego polepszenia relacji polsko-niemieckich. „Oby ta refleksja sprzyjała przemyśleniom i refleksji nad historią. Z tą historią trzeba iść do przodu, nie traktując jej jako obciążenie, ale jako szansę” - podkreślił metropolita warszawski.

Dokument opublikowany z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zachęca obydwa narody do dawania współczesnemu światu przykładu nowej kultury pokoju, prawdy, sprawiedliwości i miłości. W oświadczeniu powtórzono słynne słowa z orędzia biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku: „Przebaczamy i prosimy o wybaczenie”.

Dokument został ogłoszony we wtorek podczas obrad polskich biskupów na Jasnej Górze. Tego samego dnia deklarację ogłosi także strona niemiecka.

30 sierpnia w katedrze św. Jadwigi w Berlinie biskupi polscy i niemieccy odprawią wspólnie Mszę św. z okazji 70. rocznicy wybuchu i wojny światowej. Liturgię odprawią arcybiskup Berlina, kard. Georg Sterzinsky i metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, a także współprzewodniczący Grupy Kontaktowej Episkopatów polskiego i niemieckiego: abp Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu i bp Wiktor Skworc, biskup tarnowski oraz jej członkowie abp Reinhard Marx, metropolita Monachium i Fryzyngi, bp Konrad Zdarsa, ordynariusz Görlitz i bp Jan Kopiec z Opola. Homilię wygłosi bp Skworc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
wiecej »