Przyznano "misyjne nagrody Nobla"

W sobotę 17 października w Brescii na północy Włoch już po raz 19. zostaną wręczone Nagrody Przyjaznego Serca, zwane „misyjnym Noblem”. W tym roku otrzymają je włoscy misjonarze: salezjanin Giuseppe Zanardini, siostra Vittoria Cenedese i świecka misjonarka Francesca Lipeti. Wszyscy oni co najmniej od kilkunastu lat pracują na placówkach w Ameryce Łacińskiej i Afryce.

Włoski kapłan od 1978 działa jako misjonarz w stolicy Paragwaju – Asunción, a od 1985 mieszka we wspólnocie Indian Ayoreos. Zbudował tam tzw. Dom Tubylczy, w którym mogą znaleźć schronienie i informacje rodziny indiańskie ze wszystkich szczepów i plemion, przybywający z wyżyny Chaco i z dżungli. Mogą tam również uzyskać niezbędną pomoc w zakresie dostępu do opieki lekarskiej, do urzędów państwowych itd. Salezjanin jest także autorem pierwszej książki dla dzieci ze społeczności Ayoreos.

Siostra Vittoria ze Zgromadzenia Robotnic Świętego Domu z Nazaretu od sierpnia 1966 pracuje w Burundi. Opiekuje się tam młodymi dziewczętami, które chcą wstąpić do tej wspólnoty zakonnej, a także chorymi, potrzebującymi oraz doprowadziła do otwarcia ośrodka lekarskiego, zajmującego się zarówno leczeniem, jak i zapobieganiem chorobom.

Francesca Lipeti jest lekarką i chirurgiem, mieszkającą od 1995 wśród Masajów w Kenii. Uzyskawszy wykształcenie w zakresie medycyny tropikalnej, w porozumieniu z diecezjalnym ośrodkiem misyjnym wyjechała na misje do tego afrykańskiego kraju. Przy pomocy samych Masajów założyła dla nich centrum lekarskie, w którym pracuje. Jak sama przyznaje, nie jest łatwo zrozumieć, a tym bardziej przemienić miejscową ludność.

Fundatorem nagrody jest Stowarzyszenie „Cuore Amico” (Przyjazne Serce) z siedzibą w Brerscii. Jest ona przyznawana co roku trojgu misjonarzom: księdzu, zakonnicy i osobie świeckiej i ma na celu podkreślenie, na przykładzie wyróżnionych misjonarzy, wielkiego dzieła cywilizacji, jakie prowadzi Kościół katolicki za pośrednictwem ewangelizacji na rzecz ubogich w Trzecim Świecie. Chodzi o dowartościowanie osób, które swym życiem świadczą o wierności Ewangelii i miłości bliźniego, dzieląc z biednymi ich życie i w ten sposób przyczyniając się do ich wzrostu duchowego i intelektualnego. Kandydaci na laureatów winni się wykazać inicjatywami na rzecz miejscowych wspólnot i rzeczywistym wspieraniem ludzi na różnych szczeblach.

W 1998 r., z okazji 20-lecia pontyfikatu, jedynym laureatem nagrody został Jan Paweł II. W rok później "misyjnego Nobla" zdobyli m.in. bp Giorgio Biguzzi z Sierra Leone, który od wielu lat wykupuje dzieci – żołnierzy, zmuszane do służby wojskowej w tym afrykańskim kraju oraz Chiara Lubich, założycielka Ruchu Fokolari.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
7°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
wiecej »