Betlejemskie Światło Pokoju w kancelarii premiera
Szef rządu Donald Tusk trzyma Betlejemskie Światło Pokoju otrzymane od harcerzy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 15 bm. Światełko gości w Polsce po raz 19. Hasłem towarzyszącym tegorocznej wędrówce jest "Wszyscy rodzimy się do służby". Betlejemskie Światło Pokoju austriaccy skauci przywieźli z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem do katedry wiedeńskiej. Stamtąd odbierane jest przez skautów z pobliskich krajów, a następnie przekazywane dalej PAP/Grzegorz Jakubowski

Betlejemskie Światło Pokoju w kancelarii premiera

Komentarzy: 1
PAP

publikacja 15.12.2009 13:29

Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego przekazali we wtorek premierowi Donaldowi Tuskowi Betlejemskie Światło Pokoju. W uroczystości w kancelarii premiera wzięli też udział ministrowie gabinetu Tuska.

Premier, dziękując harcerzom za przekazanie Światła Pokoju, podkreślił że "wiara, która bije z tego płomienia" jest bardzo potrzebna. Zdaniem szefa rządu hasło, które towarzyszy tegorocznej wędrówce Betlejemskiego Światła pokoju w Polsce - "Wszyscy rodzimy się do służby" - powinno być mottem dla wszystkich, także dla członków jego gabinetu.

Tusk zauważył, że wielu członków jego rządu w młodości należało do harcerstwa. Harcerze przypomnieli z kolei, że w przyszłym roku przypada setna rocznica ruchu harcerskiego w Polsce.

Po przekazaniu Światła Pokoju, premier, ministrowie i harcerze zaśpiewali razem kolędy.

Betlejemski ogień dotarł do Polski po raz 19. W niedzielę harcerze odebrali go od słowackich skautów w schronisku górskim ZHP na Polanie Głodówka. Światło zostało już przekazane prezydentowi; będzie też przekazane marszałkom Sejmu i Senatu oraz trafi do kościołów, urzędów i instytucji. Przekazane będzie też skautom z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Rosji.

Po raz pierwszy akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana w 1986 r. w austriackim Linz, jako część bożonarodzeniowej akcji charytatywnej na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz innych osób potrzebujących pomocy. Nosiła wówczas nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, roznosząc ogień z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem do różnych instytucji.

Betlejemski ogień przywożony jest przez austriackich skautów do katedry wiedeńskiej. Stamtąd odbierają go skauci z sąsiednich krajów i przekazują do ponad 25 państw europejskich, jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju.

Rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Europie co roku odbywa się w połowie grudnia podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu, z udziałem delegacji skautowych z różnych krajów i przedstawicieli kościołów chrześcijańskich. W tym roku odbyło się ono w serbskiej cerkwi prawosławnej św. Sawy.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona