Solidarni z dziećmi emigrantów

O solidarność z dziećmi, których rodzice emigrują z kraju i zostawiają je bez należytej opieki, apelował 17 stycznia w Poznaniu bp Wojciech Polak.

Bp Polak jest biskupem archidiecezji gnieźnieńskie oraz pełni funkcje delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i przewodniczącego Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Hierarcha odprawił 17 stycznia Mszę św. z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, którego kapłani sprawują opiekę duszpasterską nad polskimi emigrantami.

„Bądźmy świadkami miłości Chrystusa wobec maluczkich i ubogich, wobec migrantów i uchodźców, ale także wobec tych dzieci, które dorośli emigranci pozostawiają dziś tak często również w naszym kraju bez należytej opieki” – wołał w kazaniu bp Polak.

Duchowy opiekun polskiej emigracji ubolewał, że dzieci emigrantów „są niekiedy opuszczone i pozostawione samym sobie”. Wskazując na ich trudny los, zaznaczył, że „pomiędzy nami, są ci, którym tak wiele dziś brakuje”.

„To przecież oni – a może patrząc z naszej perspektywy – zwłaszcza oni, czekają, oczekują na naszą solidarność i na naszą miłość. I tu trzeba przecież także wciąż tych dobrych oczu i jakże wrażliwego serca” – podkreślił pomocniczy biskup archidiecezji gnieźnieńskiej.

„Czyż bowiem nie o wrażliwość apeluje dziś, w ten kolejny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, Papież, gdy przypomina nam – i jak sam napisał – zachęca >>wszystkich chrześcijan do uzmysłowienia sobie, że sytuacja małoletnich migrantów i uchodźców stanowi naprawdę poważne społeczne i duszpasterskie wyzwanie” – pytał retorycznie bp Polak.

Z uznaniem mówił o tych, którzy „angażują się czy to wprost w obronę niewinnie krzywdzonych dzieci, na różne sposoby chroniąc małoletnich i udzielając im gościny, czy w ich właściwe i odpowiedzialne wychowanie, czy wreszcie w jakże zasadniczą i zgoła podstawową troskę o zapewnienie im należytej, szczęśliwej i dobrej przyszłości”.

„Niewątpliwie są więc ludźmi, którzy mają dobre oczy i wrażliwe serca, i którzy poprzez swoją postawę głoszą i realizują Ewangelię solidarności” – dodał delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji.

Jako przykład takiej postawy, bp Polak przywołał postać współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego i kandydata na ołtarze – ojca Ignacego Posadzego, który zmarł dokładnie 26 lat temu i którego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym zakończył się rok temu.

W kaplicy Towarzystwa Chrystusowego wraz z księżmi chrystusowcami modliły się Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. To założone przez o. Posadzego w 1959 roku zgromadzenie prowadzi również pracę apostolską wśród rozsianych po świecie Polaków.

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej założył w 1932 roku ówczesny Prymas Polski, kardynał August Hlond wspólnie z ks. Posadzym. Obecnie spośród prawie 500 chrystusowców ponad połowa pracuje w 18 krajach świata na sześciu kontynentach. Członkami zgromadzenia mogą być wyłącznie Polacy bądź urodzeni w innych krajach obywatele polskiego pochodzenia.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w Kościele katolickim już po raz 96. W ogłoszonym z tej okazji tegorocznym orędziu papież Benedykt XVI uwrażliwia społeczność międzynarodową głównie na trudne losy dzieci emigrantów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
wiecej »