Bp Regmunt o kryzysie służby zdrowia

Kryzys służby zdrowia stanowi dzisiaj najbardziej dotkliwy problem społeczny - podkreślił bp Stefan Regmunt podczas Mszy św. radiowej sprawowanej w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

Przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się do władz, by bardziej zatroszczyły się o osoby chore. „Kolejki, długie czekanie na wizytę i zabiegi oskarżają nas” - mówił bp Regmunt.

W wygłoszonej homilii hierarcha podkreślił, że choroba może uczynić człowieka bezradnym, mimo postępów medycyny. Choroba jest niewątpliwie wielką próbą, która dotyka człowieka, rodzi niepokój a czasem bunt. Jednocześnie u wielu choroba może prowadzić do umocnienia wiary, a nawet do nawrócenia - podkreślał.

Jak zauważył bp Regmunt wszystkich nas łączy jedno powołanie - powołanie do miłości. „Dzisiaj w sposób szczególny jesteśmy wezwani, aby być świadkami miłości wobec ludzi chorych i cierpiących” - mówił.

Przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia KEP podkreślił, że Kościół naśladuje przez wieku postawę Jezusa Chrystusa i spieszy do potrzebujących i dotkniętych cierpieniem, przez działalność diakonów, księży, zakonników czy osób świeckich. Jednak obok posługi pielęgniarskiej Kościół przekazuj również naukę o właściwym rozumieniu choroby. „Służąc chorym chcemy być blisko tych, którzy się chorymi opiekują, chcemy nieustannie mówić opiekunom o godności człowieka chorego, o jego wielkiej wartości” – powiedział bp Regmunt.

Kaznodzieja podkreślił, że modląc się w intencji chorych, widzimy jak trudny jest ich los, jak powinniśmy mieć na uwadze tę grupę ludzi w naszym codziennym życiu. Dlatego nie można zapominać o tym, by zwrócić się do przedstawicieli władz, samorządów, o większą troskę i wysiłek w celu poprawienia sytuacji osób chorych. „Kolejki, długie czekanie na wizytę i zabiegi oskarżają nas. Dlatego apelujemy z tego miejsca o sprawiedliwy dostęp do opieki zdrowotnej, o właściwe określenie świadczeń należnych każdemu choremu, o określenie świadczeń, aby łatwiej uzyskać dostęp do lekarza, aby móc łatwiej dostać się do placówki medycznej” - stwierdził przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia KEP.

Bp Regmunt prosił także o lepsze, bardziej sprzyjające, warunki pracy dla personelu medycznego i pracowników obsługi, o wynagrodzenie dające im możliwość godnego utrzymania, aby nie trzeba było szukać pracy poza granicami kraju, bądź w kilku przychodniach jednocześnie.

Hierarcha podkreślił, że ratujemy puszcze, parki narodowe, potrafimy zaradzić chorobom lasów ale coraz trudniej nam zmierzyć się z problemami człowieka, który zagrożony jest przez chorobę i nie ma go kto ratować. „Brakuje środków materialnych, brakuje odpowiedniej decyzji na właściwą koncepcję reformy, a może po prostu brakuje nam autentycznej miłości do ludzi chorych” - stwierdził bp Regmunt.

W jego opinii, „kryzys służby zdrowia stanowi dzisiaj najbardziej dotkliwy problem społeczny. Odczuwamy go wszyscy, dlatego domaga się on pilnych działań władz publicznych jak i osobistego zaangażowania każdego z nas”.

We Mszy św. uczestniczyły m.in. osoby po przeszczepach serca wątroby i nerki. Dziękowali oni tym, którzy ofiarowali im swoje organy a także pracownikom służby zdrowia. Bp Regmunt przypomniał, że przeszczep narządów jest zgodny z prawem moralnym. Jest przejawem szlachetnym i godnym pochwały, wielkodusznej solidarności, ale równocześnie moralnie nie jest do przyjęcia pobieranie narządów, gdy rodzina czy sam dawca nie udziela na to wyraźnej zgody.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
wiecej »