Ustawa o żłobkach

W marcu pod obrady rządu trafi przygotowywana przez resort pracy ustawa o żłobkach i innych formach opieki nad dziećmi do lat 3 - zapowiedziała w piątek w Katowicach minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

"W ostatniej fazie prac są nasze ustawy dotyczące polityki rodzinnej, zwłaszcza ustawa o żłobkach i innych formach opieki do lat 3, która niebawem zakończy konsultacje i będzie przedmiotem obrad rządu. Myślę, że stanie się to w ciągu dwóch tygodni" - wskazała minister.

Jak wyjaśniła, nowe rozwiązania znacząco zmienią funkcjonowanie żłobków, które w tej chwili działają jako zakłady opieki zdrowotnej. Dla samorządów - uważa resort - ta forma organizacyjna jest "droga i sztywna", co powoduje, że nie organizują one tego typu opieki.

"Chcemy ten gorset rozluźnić i w przyszłości wprowadzić bardziej luźne, przyjazne rodzicom formy opieki nad małymi dziećmi" - zaznaczyła Fedak. Nowa ustawa ma pomóc zwiększyć liczbę żłobków, tak aby opieka nad dziećmi była łatwiejsza i w dużej mierze subsydiowana przez państwo.

"Kiedyś mieliśmy system żłobków, świetlic czy nawet przedszkoli. Ten system trzeba odbudować i uczynić go bardziej elastycznym, bo teraz ludzie pracują w różnych godzinach, bardzo często wyjeżdżają, wobec tego rodzice muszą jeszcze bardziej elastycznie dzielić się opieką" - mówiła podczas spotkania ze środowiskiem emerytów minister pracy.

Jedną z ustawowych nowości ma być możliwość organizacji żłobków przyzakładowych z odliczeniem kosztów ich powstawania, funkcjonowania, od kosztów uzyskania przychodu firmy. Resort przypomina, że wpisanie w koszty uzyskania przychodów wydatków, jakie poniesie zakład na organizację żłobka oraz na jego bieżące prowadzenie, stosowano już w Polsce przed wojną i w PRL; również obecnie jest to popularne np. w Niemczech czy Francji.

"Myślę, że to będzie znaczne ułatwienie dla firm, które bardzo często sygnalizowały wcześniej, że dobrze wykwalifikowane osoby, kobiety zwłaszcza, które kończą studia, mają potem długą przerwę w działalności zawodowej i trudno im wejść z powrotem na rynek pracy" - zaznaczyła Fedak.

Według wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa, w ustawie miałaby się też znaleźć instytucja tzw. niań samorządowych. Byłoby to rozwiązanie np. dla mniejszych miejscowości, gdzie nie jest potrzebny pełny żłobek, a dzieci mogłyby trafiać pod opiekę takich niań, ułatwiając tym samym pracę zawodową rodzicom.

Ustawa o żłobkach ma być częścią programu wspierania rodzin, obejmującego także nową ustawę o pieczy zastępczej i nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jak podkreśliła Fedak, program polityki rodzinnej, pozwalający rodzicom godzić obowiązki pracownicze i obowiązki rodzicielskie, to jednocześnie wsparcie dla systemu emerytalnego.

"Po to, żeby te systemy (emerytalne - PAP) mogły funkcjonować, musimy chuchać i dmuchać na wzrost gospodarczy i dbać także o to, żeby na rynku pracy znalazło się kolejne liczne pokolenie. A tymczasem 20 lat transformacji spowodowało, że Polaków rodzi się coraz mniej" - mówiła minister pracy.

Dodała, że jeżeli nie będzie kolejnego pracującego pokolenia, nie będzie wzrostu gospodarczego, a tym samym wpływów do budżetu, co uniemożliwi zbilansowanie polityki społecznej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
wiecej »