Obrona życia częścią misji Kościoła

Biskupi w komunikacie po 351. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski przypominają o nienaruszalnej godności życia ludzkiego. Zaznaczają, że nie może ona być przedmiotem rozgrywek.

„Obrona życia stanowi niezbywalną część misji Kościoła. Biskupi solidaryzują się ze środowiskami, również medialnymi, które konsekwentnie bronią nienaruszalnego prawa do życia, nawet za cenę niesprawiedliwych oskarżeń i wyroków” – czytamy w komunikacie wydanym przez episkopat po zebraniu.

Polscy hierarchowie w komunikacie końcowym z zebrania plenarnego piszą także o beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, dialogu polsko-rosyjskim, a także kryzysowej sytuacji w mediach publicznych i podważaniu roli rodziny w nowelizacji ustawy.

„Dla przyszłych pokoleń ks. Jerzy pozostanie orędownikiem solidarności świata pracy oraz ważnym świadkiem wolności i prawdy” – piszą biskupi w kontekście planowanej na 6 czerwca br. beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Odbędzie się ona w Warszawie.

Podczas zebrania przedstawiono relację ze spotkania z przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego. „Biskupi przyjęli z uznaniem poszukiwanie nowych form zbliżenia między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i Kościołem Katolickim w Polsce” – czytamy.

W pierwszym dniu zebrania plenarnego w archikatedrze warszawskiej biskupi koncelebrowali Mszę Świętą dziękczynną za kanonizację abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. „Przypomnienie postaci świętego arcybiskupa-wygnańca przywołuje na pamięć tych chrześcijan, którzy także dzisiaj są prześladowani, a nawet oddają życie za wiarę w Chrystusa” – piszą w komunikacie hierarchowie.

„Każda próba administracyjnego działania winna uwzględniać naturalną rolę wychowawczą rodziny” – podkreślają biskupi, odwołując się do dyskusji dotyczącej przemocy w rodzinie. „Formułowane głosy w obronie ładu moralnego winny zostać uwzględnione w nowej wersji ustawy” – piszą.

O potrzebie uwzględniania zasad etycznych nad kwestiami ekonomicznymi piszą biskupi w kontekście problemów w służbie zdrowia. Zajęli się także sytuacją w mediach publicznych. „Media publiczne stanowią ważny element dobra wspólnego, za które wszyscy ponosimy odpowiedzialność” – piszą.

Biskupi polecili modlitwom wiernych trwające przygotowania do procesu beatyfikacyjnego męczenników Wschodu. Zachęcają też do owocnego przeżycia czasu Wielkiego Postu.

351. Zebranie Plenarne obradowało w Warszawie w dniach 8-9 marca br. Obradami kierował przewodniczący Konferencji abp Józef Michalik. Uczestniczył w nim nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

Czytaj komunikat Episkopatu>>

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
wiecej »