Polska mistrzem świata w siatkówce po raz drugi z rzędu!

Polacy zwyciężyli w siatkarskich mistrzostwach świata. W finale bez straty seta pokonali w Turynie Brazylię (0:3). To nawet lepszy wynik niż ten w finale poprzednich mistrzostw świata w Katowicach w 2014 r., gdy Brazylijczykom udało się w meczu z naszymi ugrać jednego seta.

Bartosz Kurek - po kilku chudych latach i słabej grze w niedawnych jeszcze spotkaniach - udowodnił, że jest graczem klasy światowej. Został MVP całego turnieju. Michał Kubiak to kapitan, co się zowie. On także trafił do dream teamu mistrzostw, podobnie jak Zatorski i Nowakowski. A i inni zawodnicy stanęli na wysokości zadania w finale siatkarskiego mundialu.

W pierwszym secie przełamał się Artur Szalpuk. Pewnie w przyjęciu, solidnie w ataku - nie było już śladu po wczorajszej słabszej grze młodego przyjmującego w półfinale z USA. Polacy zachowali za to wszystkie swoje atuty, którymi zdołali pokonać Amerykanów. Chodzi zwłaszcza o blok i o ataki Bartosza Kurka. W efekcie nasi powoli, ale systematycznie budowali sobie przewagę punktową, która w pewnym momencie sięgała czterech punktów. Pod koniec Brazylijczycy przycisnęli Biało-Czerwonych mocną zagrywką i nadrobili straty. Nasi wykorzystali dopiero czwarty setbol i wygrali 26:28.

Symbolem drugiego seta może być jedna z akcji w jego końcówce. Atak Brazylijczyków. Zatorski rozpaczliwie broni. Kubiak, biegnąc do linii końcowej boiska wysuwa sposobem dolnym piłkę Kurkowi. Brazylijczycy nie wierzyli, że Polak zaatakuje. Bartek tymczasem huknął tak, że dziw bierze, że po jego strzale nie została dziura w podłodze. To była demonstracja siły. Cały set miał podobny przebieg, jak pierwszy. Tym razem jednak silna zagrywka nie pomogła Canarinhos. Nasi wygrali pewnie do 20.

W trzecim secie Biało-Czerwoni prowadzili już 4:11. Potem 8:15. Brazylijczycy musieli już czuć, że mecz im ucieka. Ruszyli z pasją. Sporo odrobili. Były nerwy. Jednak Polacy wygrali ostatnią partię do 23.

Brazylia - Polska 0:3 (26:28, 20:25, 23:25)