Pomnik ofiar katastrofy pod Smoleńskiem na warszawskich Powązkach
Pomnik ofiar katastrofy pod Smoleńskiem na warszawskich Powązkach
"Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010. Oddali życie w służbie Ojczyzny w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej" - głosi napis na wyższym skrzydle pomnika. Na niższym wymieniono 96 nazwisk.
PAP/Grzegorz Jakubowski

Modlitwa przy pomniku ofiar katastrofy

Komentarzy: 1
KAI

publikacja 01.11.2010 15:27

Ks. płk Sławomir Żarski, administrator Ordynariatu Polowego WP, przewodniczył modlitwie przy pomniku ofiar katastrofy pod Smoleńskiem na warszawskich Powązkach. W modlitwie uczestniczyło kilkadziesiąt osób zgromadzonych pod pomnikiem.

Kapelan modlił się także przy kwaterach żołnierskich oraz grobie kapelana ks. płk Jana Mrugacza, kapelana saperów.

Zebrani pod pomnikiem warszawiacy wspólnie modlili się w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia br. Przy generalskich grobach stanęły posterunki honorowe wystawione przez żołnierzy stołecznego garnizonu. Ks. Żarski przewodniczył modlitwie a następnie zapalił znicz, który ustawił przy jednym z grobów. Wcześniej administrator Ordynariatu Polowego odwiedził kwaterę batalionu „Zośka”, Dolinkę Katyńską oraz poproszony przez rodzinę jednego z weteranów, kwaterę żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Dziś na Powązkach wojskowych w intencji żołnierzy modlił się także ks. kmdr Leon Szot, kanclerz Kurii Polowej. Ustawił on znicz przy pomniku Gloria Victis i kwaterze powstańczej, Dolince katyńskiej oraz w kwaterze smoleńskiej i przy grobach żołnierzy 1 dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Modlił się także w intencji żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku oraz w intencji obrońców Warszawy w 1920 roku. – Nie możemy zapominać o tych, którzy tu spoczywają oni walczyli o wolną Polskę, ich spadkobiercami byli Ci, którzy walczyli później w Powstaniu Warszawskim – powiedział przy pomniku żołnierzy powstania styczniowego.

W Katedrze Polowej żołnierze z Garnizonu Warszawa pełnią dziś wartę honorową przy grobie bp. Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego. Tragicznie zmarły biskup polowy co roku odwiedzał groby na warszawskich Powązkach wojskowych i modlił się w intencji żołnierzy i kapelanów.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona