Watykan: Rozpoczął się konsystorz
Benedykt XVI MAURIZIO BRAMBATTI/pap/epa

Watykan: Rozpoczął się konsystorz

Brak komentarzy: 0

PAP/KAI/pd

publikacja 20.11.2010 10:52

W bazylice świętego Piotra rozpoczął się w sobotę rano konsystorz, podczas którego papież Benedykt XVI wręczy birety kardynalskie 24 mianowanym w październiku kardynałom. Jest wśród nich metropolita warszawski Kazimierz Nycz.

Zarys dziejów instytucji kardynalatu

Godność kardynalska jest najwyższym stopniem w hierarchii Kościoła katolickiego, a głównym przywilejem dla obdarzonych tą godnością duchownych jest prawo wyboru papieża. Tradycja tego urzędu sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa zachodniego, z tym, że początkowo byli to księża i diakoni rzymscy, należący do najbliższego otoczenia papieskiego.

Kolegium Kardynalskie o zadaniach zbliżonych do dzisiejszych powstało w połowie XII w. Od 1586 r. liczyło ono aż do połowy naszego stulecia najwyżej 70 członków. Bł. Jan XXIII (1958-63) jako pierwszy przekroczył tę liczbę, a Paweł VI (1963-78) zarządził, że kardynałowie po osiągnięciu 80. roku życia tracą prawo udziału w konklawe, czyli wyboru papieża i że maksymalna liczba uprawnionych do tego członków Kolegium może wynosić 120. Kardynałów powołuje papież na konsystorzu. Jest to – najogólniej mówiąc – zgromadzenie kardynałów, obecnych w Rzymie, zwoływane przez Ojca Świętego i obradujące pod jego przewodnictwem. Najwcześniejsze jego ślady pochodzą z pierwszej połowy IX w., przy czym było to forum spotykające się jeszcze nieregularnie. Od XI stulecia jest organem doradczym papieża, wspierającym go w rządzeniu Kościołem. W ciągu wieków zmieniały się charakter i rola tego gremium; obecnie istnieją dwa jego rodzaje: zwyczajny i nadzwyczajny.

Ten drugi zwoływany jest przez papieża dla omówienia najważniejszych, bieżących spraw Kościoła, a także dla przedstawienia kandydatur nowych kardynałów i uczestniczą w nim tylko kardynałowie. W konsystorzu zwyczajnym mogą uczestniczyć na specjalne zaproszenie papieskie nie tylko kardynałowie, lecz także inni hierarchowie, a nawet świeccy. W takim przypadku konsystorz taki może mieć charakter publiczny.

Papież mianuje nowych kardynałów najpierw na posiedzeniu tajnym, a następnie wręcza im insygnia ich godności na konsystorzu publicznym w Bazylice św. Piotra. Najpierw nowi członkowie Kolegium ślubują wierność Kościołowi i Ojcu Świętemu, a następnie otrzymują od niego pierścień oraz piuskę i biret w kolorze czerwonym (purpurowym). Czerwień jest oznaką godności kardynalskiej i symbolizuje życie całkowicie oddane w służbę Kościołowi aż do przelewu krwi, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jednocześnie dla podkreślenia rzymskich korzeni instytucji kardynalatu i związków kardynałów z Wiecznym Miastem, każdy z nich otrzymuje jakiś tutejszy kościół, którego staje się w ten sposób symbolicznym proboszczem.

Delegacja z Polski

Z Polski udali się na konsystorz kardynałowie i biskupi diecezji, z którymi abp Nycz był związany w czasie swojej posługi kapłańskiej i biskupiej.

I tak z metropolii krakowskiej do Rzymu wyjechali m.in.: kardynałowie Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski oraz biskupi: Jan Szkodoń, Jan Zając i Józef Guzdek. Z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w uroczystościach wezmą udział biskupi: Edward Dajczak i Krzysztof Zadarko, a z archidiecezji warszawskiej: kard. Józef Glemp oraz biskupi: Piotr Jarecki i Tadeusz Pikus. Do Watykanu pojechał także Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona