Benedykt XVI to przeciwieństwo polityka

„To człowiek bardzo autentyczny i oryginalny, nie ma w nim cienia fałszu. To człowiek, który mówi, co myśli, i robi to, co mówi. Krótko mówiąc, to przeciwieństwo polityka” – powiedział Peter Seewald, współautor wywiadu-rzeki z Benedyktem XVI „Światłość świata”, na wczorajszym spotkaniu w Warszawie u dominikanów.

 

Dnia 19 stycznia na spotkaniu prowadzonym przez dziennikarza i publicystę Szymona Hołownię w sali prowincjalskiej klasztoru dominikanów w Warszawie Peter Seewald  odpowiadał na pytania związane z nową książką Benedykta XVI. Niemiecki dziennikarz i pisarz mówił m.in., jakim człowiekiem jest Benedykt XVI, jak papież widzi przyszłość Kościoła, i w czym tkwi problem mediów, które zniekształcają obraz i wypowiedzi Ojca Świętego. 

Seewald opowiedział także jak wyglądała jego „przygoda” z kard. Josephem Ratzingerem a później Benedyktem XVI. Zaczęła się ona przed ponad 20 laty kiedy niemiecki dziennik „Süddeutsche Zeitung”, w którym Seewald pracował, zlecił mu napisanie sylwetki „pancernego kardynała”. Potem, stopniowo, dziennikarz zagłębiał się w jego książki i zaczął poznawać prawdziwą twarz kard. Ratzingera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Spotkania i rozmowy z nim odmieniły jego życie, sprawiły, że z komunisty ponownie stał się katolikiem.

Dziennikarz zdradził kulisy, jak doszło do wywiadu. Czekał na niego prawie pięć lat. „Jako dziennikarz byłem bardzo zaaferowany i podniecony możliwością spotkania się z papieżem. Ale są proste sposoby radzenia sobie ze stresem. Poprzedniego dnia trzeba wypić z litr czerwonego wina, a przed spotkaniem odmówić różaniec. Potem wszystko idzie jak z płatka” – powiedział żartując autor bestselleru, który już teraz rozszedł się na całym świecie w milionie egzemplarzy. Dziennikarz dodał, że papież bardzo ułatwiał mu zadanie i rozmawiał z nim jak przyjaciel.

W osiemnastu rozdziałach książki podzielonej na trzy części: „Znaki czasu”, „Pontyfikat” i „Dokąd zmierzamy” Benedykt XVI odpowiada w sposób osobisty i bezpośredni na najistotniejsze pytania dotyczące Boga, Kościoła i świata. W rozmowie nie ma tematów tabu. Papież nie uchyla się od odpowiedzi na pytania dotyczące skandali związanych z molestowaniem nieletnich przez osoby duchowne, ludzkiej seksualności, zaniedbań, błędów i grzechów Kościoła, kryzysu wiary i społeczeństwa, światowego kryzysu finansowego.

Niedługo po premierze – która odbyła się 23 listopada 2010 r. –  „Światłość świata” stała się światowym bestsellerem. W Niemczech jej wydawcą jest Herder Varlag, we Włoszech watykańska oficyna Libreria Editrice Vaticana.

Polskie tłumaczenie „Światłości świata. Papież, Znaki Czasu” wydało krakowskie wydawnictwo Znak.

Peter Seewald (ur. 1954 r.), był redaktorem i publicystą w niemieckich tygodnikach „Der Spiegel”, „Stern” oraz w magazynie dziennika „Süddeutsche Zeitung”. Obecnie jest niezależnym publicystą, mieszka w Monachium. Jest autorem kilku książek o kardynale Josephie Ratzingerze, m.in. wywiadu-rzeki „Sól ziemi” – na temat chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego u progu XXI wieku oraz wyadu pt.  „Bóg i świat”. Książki te stały się bestsellerami na całym świecie, a po polsku ukazały się w 2005 roku nakładem wydawnictwa Znak.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
wiecej »