Aby wszyscy Bracia stanowili jedno

Ważność wkładu w życie Kościoła nie zależy od rodzaju wykonywanej działalności, lecz siły, wiary i miłości, którą wkłada się w pracę - przekonywał metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki podczas 29. Pielgrzymki Braci Zakonnych na Jasnej Górze.

Dwudniowa pielgrzymka rozpoczęła się w środę. W tym roku zakonnicy spotkali się w Częstochowie pod hasłem "Aby wszyscy Bracia stanowili jedno w Chrystusie" i właśnie jedność była najczęściej powtarzanym motywem.

Pielgrzymkę rozpoczęła msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem arcybiskupa Gądeckiego. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki, który przypomniał, że wszyscy zakonnicy służą Chrystusowi w jednym Kościele.

Abp Gądecki zaznaczył w homilii, że kiedy Nowy Testament mówi o braterstwie duchowym, chodzi o wszystkich wierzących, bez dzielenia ich na różne kategorie. "I to jest tak szerokie, że obejmuje nie tylko część męską, ale i żeńską. To nie jest tytuł stricte związany tylko z gatunkiem ludzkim, ale z chrztem, z którego wywodzi się braterstwo" - powiedział hierarcha, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

Arcybiskup zaznaczył też, że "ważność wkładu braterskiego w życie Kościoła, nie zależy od rodzaju ich działalności jaką faktycznie wykonują, ale zależy od tej siły, wiary i miłości, którą wkładają w wykonywaną pracę, jakkolwiek by ona była pokorna".

Jeszcze w środę uczestnicy pielgrzymki wezmą udział w nieszporach i Apelu Jasnogórskim, a wcześniej w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Do poszczególnych stacji krzyż poniosą przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych. W czwartek pielgrzymkę zakończy msza w Kaplicy Matki Bożej.

Bracia zakonni pełnią w Kościele bardzo różne funkcje. Są np. nauczycielami, posługują w zakrystiach, domach zakonnych, opiekują się chorymi, niepełnosprawnymi. Bracia nie mają święceń kapłańskich, jednak składają tzw. śluby podstawowe dla wszystkich zgromadzeń: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, czasem też śluby charakterystyczne dla danej wspólnoty.

Według informacji za 2009 r. podawanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, w Polsce działa ponad 50 męskich zgromadzeń zakonnych. Funkcjonuje też blisko 30 instytutów świeckich, których członkowie są uznawani za osoby konsekrowane.

We wszystkich męskich zgromadzeniach zakonnych w Polsce żyje i pracuje ok. 13 tys. zakonników. W ostatnim czasie ogólna liczba powołań do zakonów - zarówno męskich, jak i żeńskich - spada.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
26°C Poniedziałek
wieczór
22°C Wtorek
noc
17°C Wtorek
rano
25°C Wtorek
dzień
wiecej »