Abp. Hilarion
Abp. Hilarion
Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego
Tomasz Gołąb /Foto Gość

Krok w kierunku zbliżenia Wschodu i Zachodu

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 28.03.2011 13:14

Na Uniwersytecie we Fryburgu szwajcarskim odbyła się niecodzienna uroczystość. Profesorem tytularnym wydziału teologii katolickiej tego uniwersytetu jest od 25 marca metropolita Hilarion (Alfiejew), przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

W uroczystym wręczeniu nominacji uczestniczył m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch oraz nuncjusz apostolski w Szwajcarii, abp Francesco Canalini. Stronę prawosławną reprezentował egzarcha Białorusi, metropolita Filaret z Mińska. Przybyli też przedstawiciele Kościoła starokatolickiego i Kościołów protestanckich.

Przewodnicząca Rady Miasta Fryburga, Isabelle Chassot, wyraziła uznanie dla decyzji władz uniwersyteckich, określając ją jako „dalszy krok w kierunku zbliżenia Wschodu i Zachodu”. „Dokonuje się to w kantonie i w kraju, w którym szanowana jest wolność wyznania i gdzie wspólnoty religijne żyją w dialogu i w pokoju, lojalni wobec władz świeckich” - powiedziała szwajcarska polityk.

Metropolita Filaret w swoim przemówieniu podkreślił zaangażowanie metropolity Hilariona na rzecz budowania “sojuszu” między Kościołami chrześcijańskimi, który ma wspierać wartości chrześcijańskie w życiu publicznym, zwłaszcza w Europie. Białoruski metropolita podziękował raz jeszcze w imieniu mieszkańców Mińska, że w 2006 roku, z okazji 500. rocznicy przybycia relikwii św. Mikołaja do Fryburga, katedra katolicka tego miasta przekazała część tych relikwii dla Kościoła w Mińsku, którego święty jest patronem.

Kard. Koch w okolicznościowym wystąpieniu podkreślił, że w ożywianiu „kosmicznego wymiaru” liturgii papież Benedykt XVI widzi centralny element nowego ruchu liturgicznego. Pod tym względem „prawosławie jest bez wątpienia o wiele bliżej wyznania wiary Kościoła, niż teologia zachodnia”.

Dziękując za uhonorowanie tytułem profesora gościnnego metropolita Hilarion mówił o „interpretacjach Psalmów w tradycji prawosławnej”. Zapowiedział, że w przyszłości - mimo nawału obowiązków w Moskwie - będzie częściej przyjeżdżał do Fryburga jako, że tamtejszy uniwersytet podpisał umowę z „Aspiranturą”, instytucją, zajmującą się kształceniem w zakresie teologii prawosławnej patriarchatu moskiewskiego.

Przed uroczystą akademią dostojnicy obu Kościołów poświęcili nowe freski-ikony na fasadzie biblioteki Instytutu Studiów Ekumenicznych im. Waltera Nigga Uniwersytetu we Fryburgu.

Kardynał Koch i metropolita Hilarion zasadzili też dwa nowe drzewa w ogrodzie biblioteki, a w godzinach wieczornych 27 marca wysłuchali koncertu, w ramach którego została wykonana Symfonia Psalmów, skomponowana przez metropolitę Hilariona.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona