Świat przed beatyfikacją

W amerykańskich parafiach rozpoczęły się już czuwania modlitewne. Słowacy dziękują za świętość Jana Pawła II. Na rzymskich telebimach wyświetlane są filmy przybliżające pontyfikat, a w Rosji dyskutować będzie się m.in. o papieskim dialog kultur.

„Umiłowany słowacki narodzie nie wstydź się Ewangelii” – tymi słowami wypowiedzianymi przez Jana Pawła II w Bratysławie we wrześniu 2003 r. słowaccy biskupi wezwali do dawania świadectwa wiary w przestrzeni życia publicznego. W specjalnym świątecznym liście zaapelowali także do księży, by na dzień beatyfikacji wywiesili na wszystkich świątyniach flagi papieskie

Wydarzenie beatyfikacji jak też życie, i pontyfikat umiłowanego Papieża, jak zawsze o nim mówią Słowacy, są tu na różny sposób obecne w mediach katolickich i publicznych. Przygotowano wiele nowych publikacji, są dostępne specjalne materiały na katechezy dla młodzieży. Organizowane są publiczne debaty i koncerty, jak ten zaplanowany na niedzielne popołudnie w Žilinie. W Rużomberku natomiast park przed Uniwersytetem Katolickim z popiersiem Jana Pawła II od niedzieli nosić będzie jego imię. A w greckokatolickim sanktuarium maryjnym w Litmanowej pielgrzymi przybywający tam tysiącami na doroczne spotkanie w pierwszą niedzielę maja otrzymają do publicznej czci różaniec od Jana Pawła II, przekazany wcześniej przez kard. Stanisława Dziwisza.

Do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne wybiera się prezydent Republiki Słowackiej Ivan Gašparovič, większość biskupów oraz liczni wierni. Część z nich wyruszy dopiero w sobotę specjalnym pociągiem z Koszyc przez Bratysławę.

***

Także Kościół w Ameryce żyje przygotowaniami do beatyfikacji Jan Pawła II. W wielu parafiach rozpoczęły się już czuwania modlitewne. Z licznych diecezji amerykańskich wyruszają pielgrzymki do Rzymu. Z przeprowadzonych przez Rycerzy Kolumba sondaży wynika, że aż 78 proc. Amerykanów i 98 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych podziwia Jana Pawła II.

Dziedzictwo Jana Pawła II było także głównym tematem dorocznego „Śniadania modlitewnego”, które zgromadziło 27 kwietnia 1500 przedstawicieli świata polityki i liderów ruchów społecznych z całego kraju. „Jan Paweł II nigdy nie poszedł na kompromis z prawdą” – powiedział bp William E. Lori. Inni mówcy wzywali do kontynuowania walki o wolność religijną i obronę życia ludzkiego tak ważne w nauczaniu Jana Pawła II.

Bogate programy lokalnych obchodów beatyfikacji oferują ośrodki zamieszkane przez Polonię amerykańską. W Chicago w bazylice św. Jacka już od poniedziałku podczas Mszy wieczornych odtwarzane są homilie Jana Pawła II, a po każdej Mszy ma miejsce projekcja filmów dokumentalnych z pielgrzymek Papieża Polaka. W niedzielę odbędzie się ceremonia nadania imienia Jana Pawła II odcinkowi ulicy Milwaukee, przebiegającej przez dzielnicę polonijną. Także w niedzielę w kościele Pięciu Braci Męczenników sprawowana będzie Msza polowa przy ołtarzu, przy którym w 1979 r. Mszę odprawiał Jan Paweł II.

W licznych kościołach o 3:00 nad ranem czasu lokalnego będą też miały miejsce bezpośrednie transmisje uroczystości beatyfikacyjnych z Rzymu.

***

Na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II udała się także pielgrzymka katolików z Rosji z archidiecezji Matki Bożej. Począwszy od 1 maja w Moskwie przewidziano szereg imprez nawiązujących do beatyfikacji Papieża Polaka.

Głównym organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Jana Pawła II. Wczoraj do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne udała się pielgrzymka zorganizowana przez Stowarzyszenie, na czele której stanął abp Paolo Pezzi. Pielgrzymi uczestniczyć będą w uroczystościach beatyfikacyjnych oraz nawiedzą główne sanktuaria Wiecznego Miasta. Do Moskwy wrócą 8 maja. W niedzielę 1 maja w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP odprawiona zostanie Msza dziękczynna. Na drugi dzień w auli kurii archidiecezjalnej wierni będą mogli obejrzeć uroczystości w Rzymie zarejestrowane na płycie DVD. Dzień wcześniej w moskiewskim ośrodku franciszkańskim chętni zobaczą bezpośrednią transmisję telewizyjną.

Po powrocie z Rzymu abp Pezzi odprawi w moskiewskiej katedrze Mszę dziękczynną za beatyfikację i udział w niej pielgrzymów z Rosji. We współpracy z innymi instytucjami, między innymi z ambasadą RP, PAN, Stowarzyszeniem Jana Pawła II, kolejno 15, 18 i 19 maja planuje przeprowadzenie okolicznościowych spotkań: w niedzielę 15 maja w Ośrodku „Pokrowskije Worota” wieczór „Błogosławiony Jan Paweł II a dialog kultur” połączony z koncertem zespołu „Canticum” z kompozycją muzyczną Anny Wietługiny do „Rapsodu” i „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II; trzy dni później konferencja filozoficzna na MGU „Fenomenologia w Polsce”, połączona z prezentacją książki Karola Wojtyły „Osoba i czyn”, wydanej w języku rosyjskim przez wydawnictwo MGU; następnego dnia wieczór „Błogosławiony Jan Paweł II – myśliciel, poeta i nauczyciel”. W ostatnim ze spotkań przewidziany jest udział znanego polskiego filozofa, prof. Krzysztofa Michalskiego.

***

W Watykanie trwają gorączkowe przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II. Na telebimach na Placu św. Piotra wyświetlane są filmy przybliżające pontyfikat. Na kolumnadzie obok wizerunku Papieża umieszczono ogromnych rozmiarów napis „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” oraz plakaty upamiętniające każdy rok pontyfikatu. Ustawiane są też kolejne telebimy. Jeden z nich stoi na Piazza Risorgimento. Organizatorzy uroczystości beatyfikacyjnych przypominają, że wstęp na Plac św. Piotra będzie możliwy dla pielgrzymów wyłącznie od strony głównej ulicy, czyli Via della Conciliazione, inne drogi dojścia będą zamknięte.

„Wejście na Plac św. Piotra, właściwie już na Via della Conciliazione, bo tylko od tej strony będzie wejście, będzie otwarte pomiędzy godz. 5 a 5.30 – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Paweł Ptasznik. – Wszyscy pielgrzymi, ci, którzy będą w pobliżu będą mogli wejść na Plac św. Piotra i zapełnić przyległe place. O godz. 9 rozpocznie się przygotowanie do liturgii, będzie między innymi odśpiewywana koronka do Miłosierdzia Bożego. Będzie trochę śpiewów, trochę poezji Karola Wojtyły i Jana Pawła II. By wejść na plac nie ma biletów, nie ma wyznaczonych sektorów. Jedyne wyznaczone miejsce są dla osób niepełnosprawnych na wózkach oraz oczywiście dla oficjalnych delegacji państwowych. Miejsce szczególne będą mieli również księża, którzy będą uczestniczyć w liturgii. Oni również muszą zaopatrzyć się w odpowiednie przepustki. O ile wiem już zostały one wyczerpane – mówił ks. Ptasznik.

W sobotę po południu od godz. 13:00 plac i bazylika watykańska będą zamknięte dla wiernych. Od godz. 19 zamknięte zostaną ulice w okolicach Watykanu. Natomiast dziś w Watykanie jest inaugurowana wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II. Zorganizowana została we współpracy z ambasadą RP przy Stolicy Apostolskiej oraz polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wystawie można obejrzeć pamiątki z różnych etapów życia Karola Wojtyły, począwszy od wczesnej młodości, a więc m.in. jego obrazek pierwszokomunijny, szkaplerz czy świadectwa szkolne. Ekspozycję można oglądać bezpłatnie w pawilonie wystawowym po lewej stronie Placu św. Piotra, w tzw. skrzydle Karola Wielkiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Wtorek
rano
25°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
wiecej »