Kościół wspomina dziś św. Agnieszkę, rzymską męczennicę, która zginęła za wiarę w 304 r. podczas prześladowań za panowania cesarza Dioklecjana. Nieprzerwanie od IV w. chrześcijanie w Rzymie przyprowadzają tego dnia na jej grób baranki. Z ich wełny utkane zostaną paliusze, które otrzymają w tym roku nowi arcybiskupi metropolici
„Zrozumiałam, że moje życie jest darem od Boga. Jestem po to, by służyć innym, a nie tylko po to, by zajmować się sobą” – powiedziała, po zakończonym spotkaniu młodych katolików w Bangladeszu, jedna z uczestniczek. Wzięło w nim udział 400 osób z całego kraju.
Sprawą, która Janowi Pawłowi II jako biskupowi Rzymu najbardziej leżała na sercu, była nowa ewangelizacja Wiecznego Miasta – wspomina kard. Camillo Ruini, który w jego imieniu przez 14 lat jako kardynał-wikariusz był odpowiedzialny za duszpasterstwo w rzymskiej diecezji. Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka udzielił on wywiadu agencji ACI.
Uprowadzony nigeryjski seminarzysta został uwolniony przez porywaczy po dziesięciu dniach spędzonych w niewoli.
„Bycie chrześcijanami, kapłanami lub biskupami jest darmowym darem Pana. Nie kupuje się go. Natomiast świętość polega właśnie na «zachowaniu» tego daru otrzymanego całkowicie za darmo i bez naszych zasług”. To słowa Papieża wygłoszone podczas Mszy w Domu św. Marty.
W przesłaniu do uczestników spotkania w Davos Papież Franciszek przypomniał, że warunkiem rozwoju jest wyjście poza myślenie krótkoterminowe i pełne uwzględnienie wymiaru etycznego w proponowaniu inicjatyw na przyszłość.
Ks. Przemysław Sawa zachęca do modlitwy za Kościół i papieża oraz stawania w obronie papieża, gdy ten jest atakowany. Swój apel opublikował na profilu w mediach społecznościowych.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego to żywy pomnik Prymasa Polski, z którego spuścizny korzystamy przy realizowaniu naszej misji i wyznaczaniu strategii rozwoju – podkreśla ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński.
Wokół zagadnień dotyczących regionu Pacyfiku - od 19 do 22 stycznia na Fidżi trwa pielgrzymka Sprawiedliwości i Pokoju Światowej Rady Kościołów.
Jak zaznaczył Franciszek, ma się ona przyczynić do wzrostu religijnej i bliskiej znajomość Pisma Świętego u wiernych. W tym roku, po raz pierwszy, Niedziela Słowa Bożego przypada 26 stycznia.