W Bielsku-Białej w piątek 24 maja zmarł biskup pomocniczy senior Janusz Zimniak. Odszedł w 91. roku życia, 68. roku kapłaństwa oraz 44. roku biskupiej posługi. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 31 maja o 10.00 w katedrze św. Mikołaja wprowadzeniem trumny z ciałem i modlitewnym czuwaniem. O 12.00 sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa, po której nastąpi przejście konduktu na cmentarz katedralny przy ulicy Grunwaldzkiej i złożenie do grobu zasłużonych kapłanów, zgodnie z wolą Zmarłego.
Potrzebujemy poważnej dyskusji o Europie, a tymczasem wszystko wskazuje na to, że najbliższe wybory nie będą dotyczyły Unii, lecz będą konsekwencją lokalnego niezadowolenia – powiedział przewodniczący francuskich biskupów. Wraz z prezydium episkopatu złożył wizytę w Watykanie.
Papież zezwolił na kanonizację bł. Carlo Acutisa. Podczas audiencji udzielonej kardynałowi Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, Franciszek upoważnił tę Dykasterię do promulgowania dekretów – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Trzy z nich dotyczą cudów, w tym dwa do kanonizacji a jeden do beatyfikacji, dwa męczeństwa (do beatyfikacji) oraz trzy heroiczności cnót.
„Pokora to brama wejściowa do wszystkich cnót” – stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę, wieńczącą cykl poświęcony wadom i cnotom skoncentrował na tej cnocie, która choć nie należy do siedmiu cnót kardynalnych i teologalnych, tkwi u podstaw życia chrześcijańskiego.
Co roku 22 maja kościół św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu, który jest znanym ośrodkiem kultu św. Rity, wypełnia się pielgrzymami z całej Polski. W powietrzu unosi się zapach róż, które są symbolem włoskiej stygmatyczki.
Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne – każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka – napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.
Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy – mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego – Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.
Dogłębne badanie przeprowadzone wśród młodszych niemieckich księży wykazało, że nie są oni zbytnio zainteresowani zmianami w Kościele katolickim zalecanymi przez kontrowersyjną „drogę synodalną”. W sondażu opublikowanym 17 maja zapytano księży wyświęconych w latach 2010-2021 o to, jak ich zdaniem należy zreformować Kościół katolicki. Większość z nich nie wybrała odpowiedzi, które były popierane przez uczestników drogi synodalnej.
Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna i duszpasterska. Każda kobieta, która nie planowała ciąży i rozważa aborcję, a także kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego oraz jej rodzina otrzymają potrzebne wsparcie.
Oskarżenia wysuwane wobec arcybiskupa Quebecu, kardynała Géralda C. Lacroix okazały się bezpodstawne – wynika z komunikatu opublikowanego dzisiaj przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wynika to z wniosków ze wstępnego dochodzenia kanonicznego w sprawie anonimowego oskarżenia przeciwko arcybiskupowi Québecu.