O północy z wtorku na środę czasu miejscowego (godz. 5 rano czasu polskiego) ratownicy przystąpią do uwalniania 33 górników od 5 sierpnia uwięzionych ponad 600 m pod ziemią w kopalni San Jose na północy Chile - podała w poniedziałek agencja Reutera.
Dawny czeski dysydent, były prezydent Czechosłowacji i Czech, Vaclav Havel wezwał w poniedziałek władze Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) do uwolnienia z więzienia Liu Xiaobo, który przed kilkoma dniami otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.
Kościoły chrześcijańskie Sudanu będą monitorowały przebieg styczniowego referendum w tym kraju
Organizacja ekologiczna Greenpeace skrytykowała w poniedziałek Polskę za brak poparcia dla projektu deklaracji, jaką ministrowie środowiska "27" mają przyjąć w czwartek na temat ograniczenia unijnych emisji CO2 o 30 proc. do 2020 r. zamiast uzgodnionych już 20 proc.
Węgierska policja zatrzymała na 72 godziny Zoltana Bakonyia, szefa produkującej aluminium prywatnej firmy MAL Zrt, z której zakładu w miejscowości Ajka nastąpił wyciek czerwonego szlamu - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka rządu Anna Nagy.
Północnoafrykański odłam Al-Kaidy domaga się m.in. wycofania zakazu noszenia burek we Francji, uwolnienia bojowników oraz 7 mln euro w zamian za wypuszczenie na wolność siedmiu zakładników przetrzymywanych od połowy września - podała telewizja Al-Arabija.
Dwadzieścia niemieckich portali społecznościowych rozpoczęło w poniedziałek kampanię pod hasłem "Sieć przeciw nazistom". Jej celem jest walka ze skrajnie prawicową i rasistowską propagandą w internecie.
Do ośmiu wzrósł bilans ofiar śmiertelnych wycieku toksycznego szlamu z huty aluminium na zachodzie Węgier - podał w poniedziałek szef węgierskich służb ratunkowych Tibor Dobson.
Profesorowie Peter Diamond, Dale Mortensen i Christopher Pissarides otrzymali tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za analizę tzw. rynków poszukiwania (search markets). Naukowcy wyjaśnili, dlaczego na rynku pracy występuje bezrobocie, chociaż są wolne etaty.
Kwestia liberalizacji prawa aborcyjnego może okazać się kluczowym argumentem w debacie przed II turą brazylijskich wyborów prezydenckich zaplanowanych na 31 października. Zdaniem komentatorów, słabszy wynik Dilmy Rousseff w pierwszej turze dowodzi, że jej zapowiedzi nasilenia polityki proaborcyjnej nie spodobały się brazylijskiemu elektoratowi.