Niemieccy biskupi zdecydowali, że będą kontynuowali przygotowania do tzw. drogi synodalnej, pomimo zastrzeżeń zgłaszanych przez papieża Franciszka oraz niektórych ważnych niemieckich hierarchów.
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w przekazaniu dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał w środę na Twitterze, że siły tureckie i ich sojusznicy w Syrii rozpoczęli planowaną operację wojskową przeciwko kurdyjskim milicjom Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) i bojownikom Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii.
Powinniśmy skupić się przede wszystkim na sprawach duszpasterskich takich jak ewangelizacja, brak powołań, formacja liderów świeckich, a nie mówić o samej Amazonii, bo o tym można przeczytać w internecie - mówi wikariusz apostolski w Wenezueli.
To nie może być przemilczane w Kościele, ale musi wybrzmieć w sakramencie pokuty.
- Rozmawiamy o nowych drogach duszpasterstwa, wyświęcaniu na kapłanów żonatych mężczyzn, a także o ochronie środowiska - mówi europejski hierarcha. - Odnoszę wrażenie, że jest tu większa wolność słowa niż w Europie.
Ujawnianie przypadków korupcji i łamania praw człowieka oraz upominanie się o prawa wykorzystywanych mieszkańców Amazonii to ogromny wkład jaki Kościół wnosi w rozwój tego regionu.
Francja, Niemcy i W. Brytania zażądały zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia tureckiej ofensywy w Syrii - poinformowała w środę francuska minister ds. europejskich. Według źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się AFP, pilne posiedzenie RB odbędzie się w czwartek.
Systematyczne łamanie praw tubylców w Amazonii i zagrożenia życia w tym regionie były głównymi tematami czwartej kongregacji generalnej Synodu.
- Propozycje, które zgłaszamy na synodzie wynikają z praktyki duszpasterskiej, a nie pragnienia rewolucji w Kościele - mówi misyjny biskup Flavio Giovenale, kierujący brazylijską diecezją Cruzeiro do Sul. - Nasi wierni upominają się o sakramenty, a my nie możemy im tego zapewnić.