Patriarchat moskiewski zaliczył ubiegły rok do szczególnie ważnych w umacnianiu relacji Kościołów rosyjskiego i polskiego.
Wenezuela. Przywództwo rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej uznało zaprzysiężenie prezydenta za czystą formalność, na której obecność zaprzysięganego nie jest konieczna.
O ponad połowę spadła w Salwadorze liczba zabójstw po wejściu w życie w marcu ubiegłego roku rozejmu między walczącymi ze sobą gangami. Do podpisania porozumienia między nimi przyczynił się tamtejszy Kościół, który był jednym z głównych mediatorów w tej sprawie.
W Kościele katolickim Stanów Zjednoczonych trwa od 6 do 12 stycznia Krajowy Tydzień Migracji. Jego tegoroczne obchody wiążą się z nadzieją na polepszenie sytuacji prawnej imigrantów o nieudokumentowanym statusie.
„Przesiedleńcy są głównymi ofiarami konfliktu. Ich sytuacja to najpoważniejszy problem kraju” – czytamy w raporcie Caritas Somalia, która wraz z organizacjami lokalnymi wspiera potrzebujących.
„Nadzieja maleje każdego dnia, tym bardziej, że żadna z walczących stron nie jest skłonna do kompromisu”. Tymi słowami birmański biskup Raymond Gam opisał sytuację ludności cywilnej w prowincji Kaczin.
Dramatyczne wydarzenia w Syrii nieustannie powracają podczas wizyty solidarności delegacji episkopatów Europy i Ameryki Północnej w Ziemi Świętej.
W Hongkongu powstała strona internetowa www.clacla.org skupiająca wspólnoty katolickie i diasporę chińską.
W Chinach zmarł kolejny biskup wierny Stolicy Apostolskiej. Chodzi o ordynariusza diecezji Yibin w prowincji Syczuan w środkowej części kraju, bp. Johna Chen Shizhonga. Zmarły 16 grudnia hierarcha miał 95 lat.
„Głównym wyzwaniem przyszłości będzie pogłębianie wiary i edukacja birmańskich katolików” – powiedział abp Charles Maung Bo.