Rozwojowi relacji hinduistów z katolikami oraz ich współpracy na rzecz sprawiedliwości, pokoju i zgody poświęcono czterodniowe spotkanie przedstawicieli obu religii
Trwa ono od wczoraj do 9 listopada w Pune koło Bombaju. Udział bierze po 30 uczestników przedstawicieli obu stron. Na czele delegacji katolickiej stoi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran.
„Jest to pierwsze oficjalne spotkanie watykańskich przedstawicieli ze zwierzchnikami hinduistycznymi tak wysokiej rangi” – powiedział miejscowy biskup Thomas Dabre. Stoi on na czele komitetu organizacyjnego tej inicjatywy. Ordynariusz diecezji Pune poinformował, że jednym z tematów dyskusji jest problem wykorzystywania religii do szerzenia przemocy i religijnego motywowania terroryzmu. Na spotkaniu mówi się też o obronie ludzkiego życia i równości osób obojga płci. W Indiach sprawy te nie są niestety oczywiste dla wszystkich. Bp Dabre przytoczył tu przykład częstej aborcji w przypadku, gdy poczęte dziecko to dziewczynka. To nierówne traktowanie płci żeńskiej powoduje też zmniejszanie się liczby kobiet w indyjskim społeczeństwie. O tym także mówi się na obecnym spotkaniu międzyreligijnym w Pune – poinformował tamtejszy biskup.
Szefowie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego spotkają się też z przedstawicielami innych religii niechrześcijańskich w Indiach. Spotkania przewodniczącego tej dykasterii, kard. Jean-Louisa Taurana, i jej sekretarza, abp. Pierluigiego Celaty, zostały zorganizowane przez tamtejszy episkopat. Obejmą m.in. sikhów i dżainistów.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.