Ocalić od czystki

- Apeluję do Was, abyście przyłączyli się do mnie i ocalili całą grupę etniczną od czystki etnicznej. Grozi jej zniknięcie z mapy lub wchłonięcie przez islamski rząd Chartumu – wzywa bp Gassis.

Z okazji III Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym (13 listopada), w piątek 11 listopada do Polski przyleci bp Macram Gassis z diecezji El Obeid w Sudanie, by opowiedzieć o katastrofalnej sytuacji w swoim kraju. - Apeluję do Was, abyście przyłączyli się do mnie i ocalili całą grupę etniczną od czystki etnicznej. Grozi jej zniknięcie z mapy lub wchłonięcie przez islamski rząd Chartumu – wzywa społeczność międzynarodową.

Bp Macram Gassis przybędzie do Polski na zaproszenie organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Będzie prosił o wsparcie wysiłków Kościoła katolickiego w Sudanie o ocalenie tożsamości etnicznej Nubijczyków przed eksterminacją po trwającej ponad dwadzieścia lat wojnie domowej. Wizyta potrwa od 11 do 21 listopada.

W niedzielę (13 listopada), w Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym, którego tematem jest w tym roku właśnie sytuacja chrześcijan w Sudanie, bp Gassis będzie przewodniczył Mszy św. w stołecznym kościele pw. Świętego Krzyża. Wygłosi tam też homilię. Mszę św. będzie transmitował I Program Polskiego Radia. Następnego dnia biskup weźmie udział w spotkaniu z dziennikarzami w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, po południu zaś wyjedzie do Krakowa, gdzie odprawi Mszę św. w bazylice Bożego Ciała. Po Eucharystii odbędzie się organizowane przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie czternastego dnia każdego miesiąca Czuwanie Modlitewne za Kościół Prześladowany.

We wtorek bp Gassis odwiedzi Siedlce, gdzie m.in. spotka się z klerykami. W następnych dniach będzie też w Białej Podlaskiej i Garwolinie. W piątek, 18 listopada spotka się z mediami w Pałacu Arcybiskupim w Poznaniu. Tego samego dnia wieczorem odprawi Drogę Krzyżową w poznańskiej katedrze. Jego obecność tam będzie zwieńczeniem poznańskich obchodów III Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Powrót bp. Gassisa zaplanowano na poniedziałek 21 listopada.

Biskup Macram Max Gassis urodził się w 1938 roku w Chartumie w Sudanie. W latach 1955-1964 studiował teologię katolicką w Anglii i we Włoszech. W 1964 roku otrzymał święcenia kapłańskie w Weronie (Włochy). Po święceniach wrócił do Sudanu. W latach 1973-1983 był sekretarzem generalnym Katolickiej Konferencji Episkopatu Sudanu. W 1988 roku został wyświęcony na biskupa El Ebeid, diecezji w środkowym Sudanie. Będąc osobą, która w Episkopacie jako jedyna znała arabski, biskup Gassis, pełnił funkcję łącznika między rządem i Episkopatem. Rząd Sudanu wniósł przeciw niemu akt oskarżenia, po tym jak opowiedział Kongresowi Stanów Zjednoczonych o wykroczeniach rządu. W 1990 roku zalecono mu, by ze względów bezpieczeństwa, nie wracał do swojego kraju.
 

Zobacz również dokumentalny film o sytuacji chrześcijan w Sudanie: A Wy nie płaczecie razem z nami

Ocalić od czystki   pkwp.org

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
0°C Środa
dzień
0°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
wiecej »