Victor Dagatan z USA i Angelito Baban z Filipin zwyciężyli w konkursie organizowanym w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej, który w niedzielę odbył się w Poznaniu. Z bryły lodu wyrzeźbili oni piłkarzy.
Zwycięzcy za pierwsze miejsce otrzymali 1,5 tys. euro. W zawodach wzięło udział 12 dwuosobowych drużyn. Artyści sami decydowali o temacie prac, ale dodatkowe punkty przyznawane były za dzieła nawiązujące do Euro 2012.
Zawodnicy pracowali z wykorzystaniem pił motorowych, suszarek, dłut i wiertarek. Z bloków lodu wyłoniły się m.in. ludzkie sylwetki i świąteczne motywy.
Organizowany od 6 lat Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej przyciąga co roku najsłynniejszych artystów z całego świata. Według organizatorów jest to największy w Europie pokaz rzeźby w lodzie. Podczas dwudniowej imprezy rzeźbiarze zużywają kilkanaście ton lodu.
W sobotę w Poznaniu przeprowadzono zawody w rzeźbieniu w lodzie na czas. Rywalizujący pojedynczo rzeźbiarze mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru, każdy w identycznej bryle lodu. W zawodach wzięło udział 21 zawodników z 8 krajów.
W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu stworzony został także lodowy plac zabaw dla najmłodszych.
Jeśli pogoda na to pozwoli, to zmrożone dzieła sztuki podziwiać będzie można do zakończenia Betlejem Poznańskiego w ramach którego zorganizowano lodowe mistrzostwa.
Na Starym Rynku do 22 grudnia będzie można wspólnie kolędować, skorzystać z przygotowanej przez rzemieślników oferty świątecznych potraw i upominków, posłuchać koncertów artystów związanych z Poznaniem. Betlejem Poznańskie odbywa się po raz dwunasty.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.