Tusk: Nie można zostawić Europy Paryżowi i Berlinowi

Premier Donald Tusk powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że nie można pozostawiać sterów Europy Paryżowi i Berlinowi. W opublikowanym w czwartek wywiadzie położył nacisk na znaczenie zacieśnienia współpracy Polski i Włoch.

W wywiadzie, który ukazał się w dniu spotkania z premierem Włoch Mario Montim, Donald Tusk zapytany o to, czy widzi zagrożenie w osi francusko- niemieckiej w Unii, odpowiedział: "To, że kanclerz (Niemiec Angela) Merkel i prezydent (Francji Nicolas) Sarkozy przejęli ster, jest już jasne. To jednak nie powinno przekładać się na trwały monopol polityczny; nie można pozostawić Europy dwóm stolicom".

"Aktywności Paryża i Berlina nie należy krytykować - to my powinniśmy być bardziej obecni i nie pozostawiać im inicjatywy. To nie są zawody, nie jest konieczna żadna forma konkurencji, rządy powinny porzucić logikę dążenia do sojuszy dla ochrony własnych interesów. W takim duchu chcemy wylansować na nowo integrację polityczną" - wyjaśnił.

Tusk podkreślił, że mówiąc "my" ma na myśli także Włochy.

"To jeden z krajów założycielskich Unii, mający tradycję spójnie proeuropejską, której najlepszym wyrazem jest dzisiaj Mario Monti" - stwierdził premier. Jego zdaniem, historyczna przyjaźń między Polską a Włochami wyraża się obecnie w pełnej zbieżności w takich kwestiach, jak: rozszerzenie UE, wspólny rynek, wzmocnienie ekonomicznego zarządzania, zapora dla obrony euro.

"Wierzymy w potencjał stosunków dwustronnych, a zwłaszcza w harmonię z Włochami" - dodał Tusk.

Mówiąc zaś o roli Polski w debacie na temat rozwiązywania kryzysu w strefie euro oświadczył: "Zależy nam na tym, żeby nie powstawały ekskluzywne kluby. Nowy pakt fiskalny nie jest jeszcze zdefiniowany w szczegółach, pokładamy nadzieję w otwartej formule, która umożliwi krajom zainteresowanym wejściem do strefy euro udział w spotkaniach eurolandu, bez prawa głosu w sprawie poszczególnych dokumentów, ale z możliwością przyczynienia się do zmian".

Szef polskiego rządu zaznaczył: "Na tych spotkaniach obecny jest szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego; obecnie na jego czele stoi Francuzka Christine Lagarde, ale w przyszłości stanowisko to może zajmować Amerykanin albo Chińczyk. Nie ma powodu, by wykluczać innych Europejczyków".

"Chcemy być poważnym partnerem o zdrowej gospodarce" - zadeklarował Tusk.

Poproszony o ocenę postawy Niemiec wobec kryzysu, odparł: "Wszyscy , przede wszystkim wielkie kraje, muszą mieć odwagę wzięcia na siebie odpowiedzialności za przyszłość całej Unii. Uważamy, że współodpowiedzialność Niemiec powinna odpowiadać ich roli gospodarczej".

W opinii Donalda Tuska, w Europie "deficyt woli politycznej w walce z kryzysem jest ewidentny".

"Odnosi się wrażenie, że za bardzo wierzy się w siłę nowych narzędzi. Możemy wykorzystać normy, które już mamy" - wskazał.

Premier wyraził opinię, że najnowsze inicjatywy Europejskiego Banku Centralnego kierowanego przez Mario Draghiego pokazują, że "istniejące mechanizmy - pod warunkiem, że dobrze wykorzystane - są bardziej skuteczne od deklaracji zasad".

Tusk pytany o to, czy przyjęcie euro pozostaje celem Polski, powiedział: "Zakładając, że ocaleje - my nie zmieniliśmy zdania".

"Entuzjazm osłabł, ale Polacy opowiedzieli się za euro" - zaznaczył. "Musimy spełnić kryteria z Maastricht w ciągu dwóch lat i już mamy gwarancje konstytucyjne dotyczące długu publicznego" - przypomniał.

Zdaniem premiera, wejście Polski do strefy euro "to kwestia kilku lat".

Wywiad zakończyła refleksja na temat mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie. "Dokonaliśmy wielkiego wysiłku i osiągnęliśmy zdumiewające rezultaty. Teraz musimy tylko pokonać Włochy" - powiedział Donald Tusk dziennikowi "Corriere della Sera".

Przeczytaj komentarz Zmieniamy front?

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
wieczór
10°C Sobota
noc
8°C Sobota
rano
10°C Sobota
dzień
wiecej »