„Nowe wyzwania dla świadectwa Kościołów w Europie” – taki jest temat spotkania Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Odbędzie się ono w Genewie w dniach 26-28 stycznia. W obradach weźmie udział troje Polaków: abp Józef Michalik i ks. prałat Piotr Mazurkiewicz z ramienia CCEE i dr Joanna Matuszewska (z Kościoła ewangelicko-reformowanego) z ramienia KEK.
Komitet, który powstał w 1972 r., obraduje zazwyczaj raz w roku. Jest on instancją dialogu między KEK i CCEE. W jego skład wchodzą sekretarze generalni obu organizacji oraz po 7 osób z wyboru, reprezentujących każdą z nich.
Uczestnicy tegorocznego spotkania wysłuchają referatów ekspertów. Prof. Giancarlo Blangiardo, demograf z uniwersytetu Milano-Bicocca mówić będzie o demograficznych, politycznych i gospodarczych wyzwaniach, jakie stoją przed Kościołami i społeczeństwami. Z kolei prof. Alister McGrath, teolog z King’s College w Londynie przedstawi tę samą problematykę z punktu widzenia duchowości. Wypowiedzi te będą podstawą do dyskusji, która ma przynieść odpowiedzi teologiczne i praktyczne na bazie lokalnych doświadczeń duszpasterskich.
Członkowie Komitetu spotkają się m.in. z przedstawicielami Światowej Rady Kościołów, Światowej Federacji Luterańskiej, Światowego Przymierza Kościołów Reformowanych, stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Narodach Zjednoczonych i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie, abp. Silvano Tomasim, a także zwiedzą Muzeum Reformacji. Zajmą się również dialogiem z muzułmanami w Europie oraz problemami Cyganów.
Istniejąca od 1959 r. KEK grupuje 120 Kościołów prawosławnych, protestanckich, anglikańskich i starokatolickich ze wszystkich państw Europy oraz 40 organizacji stowarzyszonych. Z kolei działająca od 1971 r. COMECE skupia 33 przewodniczących katolickich konferencji episkopatu oraz arcybiskupów Luksemburga i Cypru (obrządku maronickiego), biskupa Kiszyniowa i eparchę Mukaczewa (obrządku biznatyjsko-rusińskiego).
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.