Nie mamy zamiaru wstępować do strefy euro w 2015 roku - powiedział minister finansów Jacek Rostowski, dementując wypowiedź szefa PE Martina Schulza o planach Polski wejścia do strefy euro do 2015 r. Do tego roku Polska chce natomiast spełnić kryteria.
"Nie mamy zamiaru wstępować (do strefy euro) w 2015 r., ale chcemy spełniać na pewno kryteria fiskalne" - oświadczył Rostowski w rozmowie z dziennikarzami na szczycie UE w Brukseli. Jak podkreślił, trudno dzisiaj powiedzieć, czy Polska będzie spełniała w 100 proc. wszystkie kryteria związane z przyjęciem wspólnej europejskiej waluty.
"Jest to prawdopodobne, ale nie jest to naszym celem. Czy będziemy spełniali kryteria kursowe - mało prawdopodobne, bo w tej chwili nie przypuszczamy, że wstąpimy do ERM2 (czyli mechanizmu stabilizacji waluty krajowej przed wejściem do strefy euro), więc jest to taka medialna burza w szklance wody" - powiedział Rostowski.
W jego ocenie, Schulz mówiąc na konferencji prasowej o rzekomych planach Polski dotyczących wejścia do strefy euro do 2015 r., "ewidentnie nie zrozumiał" polskiego premiera.
"Pan przewodniczący Schulz ewidentnie nie zrozumiał, co premier (Polski) mówił. Premier nie mówił o żadnym przystąpieniu do strefy euro w 2015 r." - zapewnił Rostowski.
Według niego, to niezrozumienie wynikało z faktu, że szef polskiego rządu często mówi o spełnieniu przez Polskę wszystkich kryteriów wejścia do strefy euro do 2015 r., a także o spełnieniu kryteriów zawartych w pakcie fiskalnym.
"Pan premier w luźnej rozmowie powiedział, że tak przypuszcza. My mamy nasze własne plany, które polegają na tym, że w 2015 r. oczekujemy, (...) że deficyt będzie poniżej 1 proc. PKB, że spełnimy ten średniookresowy cel fiskalny, co by oznaczało, że tak naprawdę spełnialibyśmy już te najbardziej rygorystyczne wymogi paktu fiskalnego" - zaznaczył Rostowski.
Jak mówił, Tusk od dawna zapewnia, że fiskalna strona paktu fiskalnego Polsce nie jest straszna. "Ogólnie mamy dużo silniejsze mechanizmy zabezpieczające w konstytucji, już nie mówiąc o naszej ustawie o finansach publicznych, a nasz problem z paktem fiskalnym wynika z jego wymiaru instytucjonalnego i politycznego. Myślę, że tutaj pan przewodniczący Schulz tego wątku widocznie nie zrozumiał" - powiedział Rostowski.
"Czasami politycy stają się trochę zbyt podnieceni tym, co słyszą" - dodał.
Schulz na konferencji prasowej na szczycie UE w Brukseli zadeklarował, że rozumie postawę szefa polskiego rządu w negocjacjach ws. paktu fiskalnego, by uczestniczyć w szczytach euro, skoro Polska chce przyłączyć się do strefy euro do 2015 roku.
"Powinniśmy starać się trzymać razem. Polska jest dynamiczną gospodarką i premier Polski zadeklarował jasno, że chce przyłączyć się do strefy euro do 2015 roku" - powiedział Schulz pytany o postulat Tuska, by Polska uczestniczyła w szczytach euro. Zdaniem Schulza, przyjęcie do euro krajów ze wzrostem gospodarczym, jak Polska, to "akt inteligencji gospodarczej".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.