W ramach Programu Wieloletniego KULTURA+ Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Telewizja Polska i Narodowy Instytut Audiowizualny (NinA) podpisały umowę w sprawie digitalizacji archiwów TVP. Obecnie w zasobach Nina działa już NINATEKA EDU, czyli biblioteka materiałów audiowizualnych dla uczniów i nauczycieli.
Program Kultura+, Priorytet „Digitalizacja”, którego operatorem jest Narodowy Instytut Audiowizualny jest uchwalonym przez Radę Ministrów wieloletnim programem rządowym na lata 2011-2015. Zarządza nim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jegp celem ma być poszerzenie i ułatwienie dostępu do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego.
Na tworzonej wspólnie liście utworów znajdują się zarówno dokumenty, audycje edukacyjne, liczne przedstawienia Teatrów telewizji w reżyseriach wybitnych twórców, wtym m.in. : „Antygona” Andrzeja Seweryna, „Śluby panieńskie” Krystyny Jandy, a także animacje i fabuły. Ostateczny katalog utworów będzie wypracowywany przez strony umowy w drodze złożonego procesu pozyskiwania przez Telewizję Polską praw od twórców.
Pierwsze pozycje będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych już za kilka miesięcy zarówno na antenach TVP jak i na portalach NInA i Telewizji Polskiej. Narodowy Instytut Audiowizualny zamierza współfinansować proces cyfryzacji przez 4 kolejne lata, z możliwością przedłużania go na kolejne lata.
Obecnie działa już NINATEKA EDU, czyli biblioteka materiałów audiowizualnych dla uczniów i nauczycieli. Można w niej znaleźć filmy edukacyjne, animacje, dokumenty, lekcje mistrzowskie, audycje radiowe dostępne tylko dla nauczycieli zalogowanych na platformie.
Nauczyciel z aktywnym kontem nauczycielskim może oglądać filmy, słuchać audycji, odtwarzać materiały na lekcji, pobierać scenariusze lekcyjne i ćwiczenia, a także uzupełniać NINATEKOWĄ bazę scenariuszy i ćwiczeń o własne pomysły oraz pobierać i przesyłać swoim uczniom kody dostępu do NINATEKI EDU. Po wpisaniu kodu uczniowie mogą samodzielnie korzystać z NINATEKI EDU.
Konto uczniowskie pozwala na nieograniczony, darmowy dostęp do znajdujących się w NINATECE EDU materiałów audiowizualnych – filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych, reportaży oraz wywiadów. Uczeń może stać się również współtwórcą NINATEKI EDU – w przyszłości konto umożliwi zamieszczania na stronie własnych produkcji wideo i audio.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.