W ramach Programu Wieloletniego KULTURA+ Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Telewizja Polska i Narodowy Instytut Audiowizualny (NinA) podpisały umowę w sprawie digitalizacji archiwów TVP. Obecnie w zasobach Nina działa już NINATEKA EDU, czyli biblioteka materiałów audiowizualnych dla uczniów i nauczycieli.
Program Kultura+, Priorytet „Digitalizacja”, którego operatorem jest Narodowy Instytut Audiowizualny jest uchwalonym przez Radę Ministrów wieloletnim programem rządowym na lata 2011-2015. Zarządza nim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jegp celem ma być poszerzenie i ułatwienie dostępu do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego.
Na tworzonej wspólnie liście utworów znajdują się zarówno dokumenty, audycje edukacyjne, liczne przedstawienia Teatrów telewizji w reżyseriach wybitnych twórców, wtym m.in. : „Antygona” Andrzeja Seweryna, „Śluby panieńskie” Krystyny Jandy, a także animacje i fabuły. Ostateczny katalog utworów będzie wypracowywany przez strony umowy w drodze złożonego procesu pozyskiwania przez Telewizję Polską praw od twórców.
Pierwsze pozycje będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych już za kilka miesięcy zarówno na antenach TVP jak i na portalach NInA i Telewizji Polskiej. Narodowy Instytut Audiowizualny zamierza współfinansować proces cyfryzacji przez 4 kolejne lata, z możliwością przedłużania go na kolejne lata.
Obecnie działa już NINATEKA EDU, czyli biblioteka materiałów audiowizualnych dla uczniów i nauczycieli. Można w niej znaleźć filmy edukacyjne, animacje, dokumenty, lekcje mistrzowskie, audycje radiowe dostępne tylko dla nauczycieli zalogowanych na platformie.
Nauczyciel z aktywnym kontem nauczycielskim może oglądać filmy, słuchać audycji, odtwarzać materiały na lekcji, pobierać scenariusze lekcyjne i ćwiczenia, a także uzupełniać NINATEKOWĄ bazę scenariuszy i ćwiczeń o własne pomysły oraz pobierać i przesyłać swoim uczniom kody dostępu do NINATEKI EDU. Po wpisaniu kodu uczniowie mogą samodzielnie korzystać z NINATEKI EDU.
Konto uczniowskie pozwala na nieograniczony, darmowy dostęp do znajdujących się w NINATECE EDU materiałów audiowizualnych – filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych, reportaży oraz wywiadów. Uczeń może stać się również współtwórcą NINATEKI EDU – w przyszłości konto umożliwi zamieszczania na stronie własnych produkcji wideo i audio.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.