Reklama

Popularyzatorzy Nauki - finał 7 edycji konkursu

Fizyk prof. Łukasz Turski, biolog prof. Stanisław Czachorowski oraz dziennikarz TVN Marek Nowicki są wśród laureatów rozstrzygniętej w środę w Warszawie VII edycji konkursu Popularyzator Nauki.

Reklama

Konkurs organizują wspólnie Serwis Nauka w Polsce PAP (www.naukawpolsce.pl) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdobywcy nagród w ramach siódmej edycji zostali uhonorowani podczas środowej uroczystości w siedzibie PAP.

Nagrody popularyzatorom wręczyli prezes PAP red. Jerzy Paciorkowski, przewodniczący konkursowego jury prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Witold Jurek.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka nie mogła osobiście wziąć udziału w uroczystości, jednak specjalnie z okazji finału konkursu nagrała swoją wypowiedź. Krótki film ze słowami minister zaprezentowano podczas ceremonii. "Popularyzowanie nauki jest prawdziwą sztuką" - podkreśliła prof. Kudrycka. Jak przypomniała minister, nagrody w konkursie Popularyzator Nauki przyznawane są "osobom, które w sposób prosty, przystępny, komunikatywny potrafią omawiać trudne, skomplikowane problemy naukowe".

Przewodniczący jury prof. Michał Kleiber wyznał: "Mamy w Polsce tak wielu oddanych tej sprawie ludzi, że wybór tych, którzy zasługują na nagrodę, jest dramatycznie trudny". "Popularyzacja nauki w Polsce ma znaczące sukcesy", "jest cały szereg zjawisk, z których powinniśmy być dumni" - podkreślał prezes PAN.

Podczas środowego finału konkursu prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk odebrał Nagrodę Specjalną za całokształt działalności popularyzatorskiej. "Wymyślił Piknik Naukowy w Warszawie. Był jednym z pomysłodawców Centrum Nauki Kopernik. Popularyzuje fizykę i wiedzę o zjawiskach fizycznych, które można odnaleźć w codziennym życiu. Jest pionierem ruchu popularyzatorskiego w Polsce, udało mu się zrealizować wielkie wyzwanie: wyprowadzić naukę z zamkniętych laboratoriów i sal wykładowych +do ludzi+ i pokazać ją w atrakcyjny i przystępny sposób" - to niektóre z dokonań prof. Turskiego, wymienione przez organizatorów konkursu.

W kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa laureatami zostali: prof. Stanisław Czachorowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który popularyzuje biologię, Agata Jurkowska, doktorantka na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizująca m.in. warsztaty przyrodnicze i geologiczne dla dzieci i młodzieży w kinach i w centrach handlowych, oraz dr Tomasz Samojlik, pracownik naukowy Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży, twórca bogato ilustrowanych przyrodniczych książek dla dzieci i komiksów popularnonaukowych, na co dzień badający tajemnice Puszczy Białowieskiej.

Prof. Czachorowski popularyzuje biologię - głównie entomologię i ekologię, a także po części filozofię przyrody. Naukowo specjalizuje się w niewielkich owadach, chruścikach. Jest jednym z inicjatorów Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, twórcą kawiarni naukowej, blogerem i autorem wielu kampanii społecznych.

Agata Jurkowska jest koordynatorką Instytutu Nauk Geologicznych UJ podczas Festiwalu Nauki w Krakowie. Warsztaty, które współorganizowała razem z kolejnymi grupami studentów-pasjonatów, dotyczyły geologii, mineralogii, speleologii, ornitologii, botaniki, entomologii, paleontologii i neurobiologii. Jurkowska prowadziła akcję zaopatrywania szkół w geologiczne kolekcje dydaktyczne. Działa w Krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk i Sztuk.

W innej konkursowej kategorii, Dziennikarz/Redakcja/Instytucja Nienaukowa, na liście nagrodzonych znaleźli się: dziennikarz Marek Nowicki, który w "Faktach" TVN przybliża widzom m.in. przełomowe operacje oraz nowe narzędzia stosowane w medycynie, Fundacja NANONET, której jednym z celów jest informowanie o korzyściach i zagrożeniach płynących z nanotechnologii, oraz Stowarzyszenie Delta, właściciel trzech placówek o nazwie JuraPark, popularyzujących wiedzę o dinozaurach i czasach, w których one żyły.

Opisując dokonania Marka Nowickiego, organizatorzy konkursu przypomnieli: "W materiałach telewizyjnych prezentuje on najnowsze wynalazki i sukcesy polskich naukowców z politechnik i ośrodków uniwersyteckich. Od ponad dziesięciu lat śledzi postępy w tworzeniu polskiego robota kardiochirurgicznego w Zabrzu i postępy prac w tworzeniu polskiego sztucznego serca. Informuje o coraz nowszym sprzęcie w rękach lekarzy. Mówi o ich spektakularnych sukcesach - przeszczepieniu trzustki czy operacji usunięcia tików nerwowych twarzy metodą endoskopową. Kiedy Klinika Chirurgii Naczyń i Transplantologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzała pionierską operację wszczepienia pierwszej na świecie bezszwowej zastawki serca, dziennikarz osobiście na sali operacyjnej zapoznawał się z zawiłościami nowatorskiego zabiegu".

Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET została powołana do popularyzacji wiedzy o nanotechnologii, inicjowania oraz wspierania działań mających na celu wzmacnianie rozwoju przedsiębiorczości oraz sprzyjania kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego. NANONET tworzą wolontariusze z całej Polski. Fundacja powstała, aby być źródłem rzetelnych informacji umożliwiających wszystkim poznanie świata "nano". Działalność popularyzatorska pasjonatów rozpoczęła się w 2006 r., gdy ruszył specjalny portal o tematyce nanotechnologicznej, www.nanonet.pl

Stowarzyszenie Delta jest właścicielem JuraParków w Bałtowie, Solcu Kujawskim i Krasiejowie. Pierwszy z JuraParków powstał w 2004 r. w Bałtowie, gdzie odkryto tropy dinozaurów. JuraPark Solec Kujawski, ulokowany w leśnej scenerii, działa od 2008 r. JuraPark Krasiejów został otwarty w 2010 r. w miejscu, gdzie odkryto cmentarzysko triasowych kręgowców, spośród których najbardziej znanymi są silezaury. Zadaniem wszystkich trzech jest łączenie edukacji z przygodą i rozrywką. JuraParki mają własne publikacje popularnonaukowe poświęcone skamieniałościom i dinozaurom. Stowarzyszenie Delta jest współtwórcą wielu wystaw prezentowanych nie tylko w parkach, ale również w partnerskich instytucjach naukowych.

Nagrody w konkursie Popularyzator Nauki przyznano również w kategorii Prezentacja popularnonaukowa. Laureatami zostali: Marek Golka, nauczyciel fizyki i techniki z Gimnazjum nr 5 im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (za pokazy w dziedzinie fizyki), dr Marek Jurgowiak z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (za wykład "Granice długowieczności") oraz Ewa Sumelka z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu za "Biol Top Models, czyli komórka w szpilkach na wybiegu" (wykład połączony z pokazem kostiumów i tańca).

Wyróżnienie dla rzeczników, przyznane przez serwis Polskiej Agencji Prasowej Nauka w Polsce, otrzymał rzecznik Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie Bartosz Dembiński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama