Srebrna herma św. Walentego, znajdująca się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego im. bł. Abpa A.J. Nowowiejskiego, jest jednym z najchętniej oglądanych przez zwiedzających eksponatów. Pochodzące z XVII w. popiersie patrona ludzi zakochanych i chorych na epilepsję można oglądać w skarbcu muzeum.
Wykonana ze srebra z elementami złoceń herma św. Walentego pochodzi z końca XVII w. Jest popiersiem naturalnych rozmiarów, o wysokości ok. 40 cm. Przedstawia świętego w stroju liturgicznym.
Ks. Stefan Cegłowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku, który często oprowadza zwiedzających opowiada, że ze zdziwieniem dowiadują się oni o tym, iż św. Walenty patronuje nie tylko zakochanym. „Podstawowym zadaniem św. Walentego była opieka nad ludźmi chorymi na epilepsję” - podkreśla historyk sztuki.
Oprócz hermy w zasobach muzealnych znajduje się także XVIII-wieczny obraz św. Walentego uzdrawiającego chore dzieci. Na co dzień jest on eksponowany w „starym” budynku muzeum, w Sali ks. Ksawerego Ziemieckiego.
Ks. Cegłowski dodaje również, że w kościołach diecezji płockiej istnieje kilkanaście bocznych ołtarzy w obrazami św. Walentego, które powstawały do początku XX w. „Dowodzi to, że kult św. Walentego był u nas bardzo popularny” - podkreśla historyk sztuki.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.