Pracownicy Zakładów Aktywności Zawodowej z Podkarpacia są bohaterami telewizyjnej kampanii społecznej promującej zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Spoty można zobaczyć w TVP Rzeszów, a od września podobna akcja będzie prowadzona na antenie TVP Kraków.
Podstawowym celem Zakładów Aktywności Zawodowej (ZAZ) jest przygotowanie osób niepełnosprawnych do życia i pracy w otwartym środowisku. Na Podkarpaciu działa osiem takich placówek; zatrudnionych jest w nich ok. 300 osób.
Kampania, która rozpoczęła się w środę jest częścią projektu, realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu (Podkarpackie).
Jak poinformował PAP kierownik tego projektu Mariusz Mituś, reklamy mają zwiększyć świadomość społeczeństwa i pokazać, że ZAZ-y tworzą nie tylko warunki do pracy dla osób wykluczanych społecznie, ale muszą działać w realiach gospodarki rynkowej.
Spoty reklamowe, które w środę po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Rzeszowie, informują o profilu działalności każdego ZAZ-u, który bierze udział w projekcie. Wśród nich jest m.in. jeden pokazujący produkcję mebli i wyrobów z wikliny, które powstają w zakładzie w Nowej Sarzynie.
Lektorem reklam promujących podkarpackie ZAZ-y jest Krystyna Czubówna.
Projekt "Inkubator Zakładów Aktywności Zawodowej Województwa Podkarpackiego" realizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego budżet to ponad 1 mln zł.
W Polsce istnieje ponad 60 Zakładów Aktywności Zawodowej.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.