Czechy: Minister ustępuje studentom

Czeski minister szkolnictwa Josef Dobesz częściowo ustąpił protestującym od poniedziałku studentom informując, że resort zrezygnuje z wprowadzenia czesnego za naukę na wyższych uczelniach. Zamiast tego zaproponowano opłaty za przekroczenie limitu czasu studiów.

Dla studentów sprzeciwiających się reformie szkolnictwa wyższego stanowisko ministra to tylko "kosmetyczna poprawka". Studenci w dalszym ciągu protestują przeciwko planom zastąpienia kierownictwa szkół wyższych nowoczesną kadrą zarządzającą, co - ich zdaniem - będzie skutkowało powiązaniem uczelni z biznesem i polityką, i ograniczy swobodę szkół wyższych.

Dlatego też studenci nie zamierzają kończyć swej akcji. Protesty nazwane "Tygodniem niepokoju" zaplanowano na kilka dni. Według organizatorów włączyło się w nie około 300 tys. osób.

"Głównym problemem studentów było przez cały czas czesne. (...) Wyszliśmy naprzeciw ich potrzebom" - oświadczył w poniedziałek późnym wieczorem minister Dobesz. Podkreślił jednak, że zmiany w funkcjonowaniu uczelni są konieczne i nieuniknione.

Uniwersytety skarżą się jednak, że reforma przewiduje niewygodny dla studentów system przyznawania kredytów, ogranicza autonomię szkół wyższych, zmniejsza udział studentów we władzach uczelni i częściowo komercjalizuje system szkolnictwa wyższego. Szkoły mają też żal do ministerstwa o to, że nie włączono ich do prac nad nowymi przepisami.

Przedstawiciele uczelnianych senatów twierdzą również, że po reformie do rad uczelni wejdą prywatni przedsiębiorcy oraz ludzie powiązani z polityką i właśnie oni decydować będą o budżecie, wyborze rektora, czy o majątku szkół. A na to protestujący nie chcą się zgodzić.

Reforma szkolnictwa wyższego, w tym wprowadzenie czesnego za studia, była jednym z głównych punktów programu rządzącego od połowy 2010 roku centroprawicowego gabinetu Petra Neczasa.

W ramach "Tygodnia niepokoju" w najbliższych dniach w Pradze, Brnie, Ołomuńcu, Uściu nad Łabą i Czeskich Budziejowicach odbędą się demonstracje i happeningi. Studenci uniwersytetu w Hradcu Kralove mają w planach strajk okupacyjny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »