Co zdereguluje minister Gowin?

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin ma przestawić w sobotę listę 49 zawodów, do których dostęp ma zostać ułatwiony dzięki deregulacji. O efektach pracy resortu minister będzie też rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem w ramach spotkań podsumowujących 100 dni rządu.

Zmniejszenie liczby zawodów regulowanych to jedno z najważniejszych zadań, jakie premier postawił Gowinowi. Tusk określił go mianem człowieka o "pozytywnej szajbie na deregulację".

Likwidacja wymogu zdobywania niektórych licencji zawodowych albo skrócenie aplikacji ma poszerzyć rynek usług, zwiększyć konkurencję na rynku, obniżyć ceny takich usług, a w konsekwencji pobudzić gospodarkę oraz dać nowe miejsca pracy. Gowin przyznał, że zamierza wprowadzić na tym polu znaczne reformy i uznaje to za wielkie wyzwanie. "Trzeba zaufać wolnemu rynkowi. Wolność jest zawsze lepsza niż reglamentacja" - zadeklarował minister.

Jak dowiedziała się PAP w resorcie sprawiedliwości, na początek deregulacji ma zostać poddanych 49 spośród ogólnej liczby około 380 zawodów, w których trzeba uzyskiwać specjalne uprawnienia. Projekt nowelizacji kilkudziesięciu ustaw ma być dostępny w przyszłym tygodniu, gdy zostanie rozesłany do konsultacji.

Różny ma być zakres tej deregulacji. W niektórych przypadkach (np. pośrednika obrotu nieruchomościami czy zarządcy nieruchomości) miałoby nastąpić zniesienie wszystkich ograniczeń, w innych będą one miały charakter częściowy, np. skrócenie o pół roku aplikacji adwokackiej i radcowskiej oraz odejście od testów kończących te aplikacje. Obowiązek odbycia aplikacji prawniczej pozostałby w dalszym ciągu.

Oprócz zawodów już wymienionych, jak dowiedziała się PAP, deregulacji poddane miałyby być także zawody bibliotekarza akademickiego (w części podlegającej nadzorowi ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego), spawacza, doradcy zawodowego oraz pośrednika pracy, a także - w pewnym zakresie - komornika. Szczegóły mają być zaprezentowane w sobotę.

W grudniu zeszłego roku Gowin ogłosił, że chce doprowadzić do zmniejszenia liczby zawodów regulowanych o 150, aby pozostało ich niewiele ponad sto. Zdaniem Gowina, jeśli uda się osiągnąć taki rezultat, z zajmowanego obecnie ostatniego miejsca w Europie pod względem liczby zawodów regulowanych, możemy wejść do pierwszej dziesiątki. Resort liczy, że dzięki deregulacji może przybyć nawet sto tysięcy miejsc pracy.

W publicznych wypowiedziach minister przyznawał już, że nie ma uzasadnienia, aby reglamentować np. profesje przewodników wycieczek miejskich albo pośredników w handlu nieruchomościami i zarządców nieruchomości. Co do taksówkarzy - według informacji PAP - pozostałby obowiązek uzyskania licencji, ale nie byłoby już konieczności zdawania egzaminu z topografii miasta.

"Tam gdzie jest reglamentacja, jakość usług niska, dostęp do nich ograniczony, a ceny zawyżone. Chcę w maksymalnie szeroki sposób otworzyć dostęp do różnych zawodów, by otworzyć rynek pracy dla młodych i odblokować drogę awansu. W różnym stopniu będziemy poszerzać dostęp albo znosząc wszelkie bariery, albo je ograniczając" - mówił Gowin w niedawnym wywiadzie prasowym.

Ministerstwo Sprawiedliwości do soboty nie zamierza ogłaszać listy 49 zawodów wytypowanych do deregulacji. Od jesieni trwają międzyresortowe uzgodnienia z innymi ministerstwami. Resorty otrzymały z MS ankietę z prośbą o wskazanie, które z zawodów regulowanych ministerstwa te uważają za niezbędne. Po tej wstępnej ankiecie udało się wyselekcjonować ok. 130 zawodów, które można zderegulować.

Urzędnicy z resortów, pod nadzorem których wydawane są różnego typu uprawnienia państwowe i korporacyjne, mieli przejrzeć listę zawodów i wytypować te, z których można zdjąć uprawnienia po analizie przepisów prawa polskiego i unijnego. Lista zawodów ze 130 skróciła się do niecałych 50.

Prasa pisała niedawno, że resort finansów rozważa zniesienie ograniczeń w wykonywaniu m.in. zawodów maklera papierów wartościowych i giełd towarowych, doradcy podatkowego oraz doradcy inwestycyjnego. Zawody te miałyby ewentualnie być przeznaczone do deregulacji nie teraz, lecz w którymś z kolejnych pakietów.

«« | « | 1 | » | »»
 • jvz
  03.03.2012 21:39
  Deregulacja ministra Gowina się zaczyna  Deregulację minister Gowin proponuje.

  Niech już każdy lepszym się czuje.

  Jesteś piekarzem, możesz być taksówkarzem.

  Jesteś rolnikiem, możesz być przewodnikiem.

  Jesteś bezrobotną kobietą, możesz zostać geodetą.

  Jesteś doktorem możesz zostać instruktorem.

  Jesteś kucharką, możesz być bibliotekarką.

  Jesteś menadżerem , możesz być trenerem.

  Jesteś elektrykiem, możesz zostać syndykiem.

  Jesteś urzędnikiem, możesz zostać komornikiem.

  Łatwiej będzie zostać adwokatem i notariuszem.

  Ja z deregulacji już korzystać, niestety, nie muszę.

  Egzaminy, licencje i inne wymagania pójdą precz !

  W deregulacji zawodów to najważniejsza rzecz.

  Deregulacji zawodów będzie kilka transz.

  Dla tysięcy pracowników otwiera się mnóstwo szans. http://komentarzedowydarzen.blox.pl
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  wiecej »