Jak ustrzec się udarów mózgu? Czy mózg ma płeć? Czy wolna wola jest iluzją? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy spotkań zorganizowanych przez polskie instytucje naukowe z okazji "Światowego Tygodnia Mózgu", który rozpocznie się w poniedziałek.
Obchodzony w wielu krajach "Światowy Tydzień Mózgu" (Brain Awareness Week) popularyzuje wiedzę o mózgu i układzie nerwowym. W Polsce na najwięcej atrakcji związanych z jego obchodami mogą liczyć mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Poznania i Gdańska.
Czy informacje związane z własną osobą przetwarzane są w mózgu człowieka w odmienny sposób niż informacje dotyczące innych osób? Czym jest pamięć robocza? Czy grą komputerową możemy naprawić mózg? Odpowiedzi na takie pytania poznają goście warszawskich wykładów popularnonaukowych, organizowanych w inicjatywy Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego i Stowarzyszenia na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA.
Między 12 a 16 marca bezpłatnych wykładów, dotyczących m.in. leczenia stwardnienia rozsianego czy elektrycznych śladów ludzkich myśli, będzie można wysłuchać w warszawskiej siedzibie tygodnika "Polityka".
W Krakowie spotkania "Tygodnia Mózgu" będą się codziennie o godz. 17 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będzie im przyświecać hasło "Płeć mózgu", taki będzie też temat wykładu inauguracyjnego, który wygłosi prof. Anna Grabowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie.
W kolejnych dniach goście UJ dowiedzą się, w jaki sposób występujące w środowisku substancje hormonalnie wpływają na mózg, jakie relacje zachodzą między półkulami mózgowymi, jakie funkcje w regulacji procesów komórkowych pełnią jony wapnia i dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni chorują na zaburzenia odżywiania.
Po raz czwarty "Tydzień Mózgu", między 12 a 16 marca, organizują instytucje naukowe z Poznania. Uczestnicy spotkań dowiedzą się m.in., czy wolna wola jest iluzją, czy wygramy walkę z guzami mózgów, czy zegar biologiczny jest naszym sprzymierzeńcem, jakie mamy technologie usprawniające komunikację mózg-komputer i czy można odnaleźć "piątą klepkę" zaglądając do mózgu. Wykłady będą się odbywały w Ośrodku Nauki Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu od godziny 17.
Z atrakcji "Tygodnia Mózgu" będą mogli skorzystać również mieszkańcy Trójmiasta. W Gdańsku podczas "Dnia mózgu" odbędzie się siedem wykładów, dwa pokazy laboratoryjne i 18 pokazów naukowych. Wszystkie atrakcje odbędą się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego 16 marca.
W ramach warsztatów będzie można zobaczyć w trójwymiarze budowę różnych struktur mózgu człowieka, sprawdzić, która półkula naszego mózgu jest mocniejsza, przetestować płeć własnego mózgu i przenieść się do świata, w którym wzrok nie jest potrzebny, żeby widzieć.
Do obchodów "Światowego Tygodnia Mózgu" po raz trzeci włączył się również Uniwersytet Śląski. Podczas wykładów, które odbędą się między 12 a 16 marca, będzie można się przekonać np. jak mózg reaguje na piękno, jak i kiedy może się on pomylić, jak zachowuje się podczas zakupów. Warsztaty umożliwią z kolei poznanie budowy mózgu i sposobu funkcjonowania naszych zmysłów.
Wykłady oraz warsztaty będą się odbywały w budynku Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska przy ul Bankowej 9 w Katowicach.
Szczegółowe informacje na temat najważniejszych atrakcji "Tygodnia mózgu" są dostępne na stronie: http://www.ptbun.org.pl/tm2012/
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.