Agencja Rynku Rolnego przekazała pierwsze partie mleka, serów i masła dla organizacji charytatywnych w ramach unijnego programu pomocy dla najuboższych. W pierwszej transzy zostanie rozdysponowana żywność o wartości ponad 17 mln euro.
Szacuje się, że do organizacji charytatywnych: Federacji Polskich Banków Żywnościowych (FPBŻ), Caritas i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (PKPS) trafi łącznie 21 mln 636 tys. litrów mleka UHT, ponad 1,6 tys. ton sera podpuszczkowego, ponad 1,2 tys. ton sera topionego oraz 340 ton masła.
Dla Federacji Polskich Banków Żywności i CARITAS dostawy przewidziane są w marcu br., a od maja 2012 r. produkty żywnościowe dostanie Polski Komitet Pomocy Społecznej - poinformowała rzeczniczka ARR Iwona Ciechan.
Na razie Komisja Europejska rozdzieliła pomiędzy państwa członkowskie 113,5 mln euro w postaci towarów z zapasów interwencyjnych (162,5 tys. ton zbóż i 55,6 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku). Ale w najbliższym czasie do krajów trafią kolejne środki. Na cele charytatywne mogą być wykorzystane nie tylko zapasy interwencyjne (tak jak to było dotychczas), ale żywność będzie można kupić także na rynku.
W drugiej transzy Polska dostanie dodatkowo 58 mln euro. W sumie w 2012 r. ARR będzie dysponowała kwotą 75,3 mln euro, czyli mniej więcej taką, jak w 2011 r. Polska dysponuje trzecim pod względem wielkości budżetem na ten cel, po Włoszech i Hiszpanii.
W sumie na pomoc dla najuboższych KE przeznaczy w tym roku 500 mln zł. Do programu zgłosiło się 20 krajów UE. Program pomocy funkcjonuje od 1987 roku, a Polska uczestniczy w nim od 2004 r.
Jak poinformowała Ciechan, jeszcze w marcu będzie rozpisany kolejny przetarg na dostawy żywności. Dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji charytatywnych będą się odbywały od lipca do grudnia 2012 r.
Według badań Eurostatu, w Polsce zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym jest 27,8 proc., czyli 10,4 mln osób. Z powodu skrajnego ubóstwa cierpi 5,7 proc., czyli ponad 2 mln ludzi. Z pomocy charytatywnej korzysta ok. 4 mln obywateli naszego kraju.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.