Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan wyraził optymizm po drugiej rundzie rozmów z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem w niedzielę, zastrzegł jednak, że trudno będzie osiągnąć porozumienie w sprawie powstrzymania rozlewu krwi w tym kraju.
"Będzie trudno, ale musimy mieć nadzieję", "pozostaję optymistycznie nastawiony" - podkreślił Annan w Damaszku po spotkaniu z Asadem. Sytuacja w Syrii jest "na tyle poważna i niebezpieczna, że nie możemy sobie pozwolić na porażkę" - dodał.
Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej przedstawił Asadowi szereg propozycji zakończenia konfliktu. "Apelowałem do prezydenta (Asada) o reformy, które dadzą podstawy dla demokratycznej Syrii, jednak przede wszystkim należy położyć kres zabijaniu cywilów oraz codziennym aktom przemocy, a następnie dać czas na wypracowanie porozumienia politycznego" - powiedział.
Na razie reakcja Syrii jest nieznana.
W sobotę Annan spotkał się z Asadem oraz z przedstawicielami syryjskiej opozycji. Według źródeł ONZ rozmowy dotyczyły położenia kresu przemocy, możliwości dostarczenia pomocy humanitarnej przez Czerwony Krzyż, uwolnienia więźniów i wszczęcia dialogu politycznego.
Asad zobowiązał się do starań na rzecz rozwiązania konfliktu, jednak zastrzegł, że polityczne rozwiązanie kryzysu nie powiedzie się, dopóki "chaos w kraju sieją uzbrojone grupy terrorystyczne" - podały oficjalne media syryjskie. Terrorystami reżim nazywa działaczy opozycji - przypomina agencja dpa.
Wizyta Annana nie powstrzymała sił rządowych przed dalszym tłumieniem antyrządowej rewolty. W sobotę zginęły co najmniej 62 osoby - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Szacuje się, że trwający od roku konflikt reżimu z opozycją pociągnął za sobą śmierć ok. 8500 ludzi.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.