Ponad 70 proc. uczniów szkół podstawowych i średnich uczęszcza na lekcje religii. Taką statystykę podała komisja ds. nauki i katechezy hiszpańskiego episkopatu.
W porównaniu do ubiegłego roku obserwuje się niewielki spadek frekwencji. Ponad 4,5 mln uczniów uczęszcza na lekcje religii w bieżącym roku szkolnym, niecały procent mniej niż rok wcześniej (0,8 proc.). W szkołach katolickich wybrali ją prawie wszyscy (99 proc.), w placówkach państwowych zrobiło to 61,5 proc., a w szkołach społecznych – 69,6 proc.
Biskupi zachęcają rodziców do skorzystania z prawa, aby „ich dzieci otrzymały katolicką formację religijną i moralną w szkole”. Ma ona „wielką wartość i jest ważna w integralnej i chrześcijańskiej formacji waszych dzieci, do jakiej zobowiązaliście się podczas ich chrztu” – czytamy w liście. Biskupi przypominają, że prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi jest zagwarantowane przez konstytucję (art. 27.3). „Wszyscy musimy pracować, aby dzieci i młodzieży nie pozbawiać wiedzy koniecznej dla ich formacji religijnej”. Dzięki niej można „zrozumieć korzenie naszej kultury i własnej osobowości, a także sens życia i wielkość wiary chrześcijańskiej” – podkreślają biskupi. Niewielki spadek liczby uczniów na lekcjach religii powinien stać się sygnałem ostrzegawczym dla odpowiedzialnych za wychowanie młodzieży i zachętą do większego wysiłku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.