Sankcje wobec malijskiej junty

Przywódcy 17 krajów Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) ogłosili w poniedziałek objęcie sankcjami, ze skutkiem natychmiastowym, junty wojskowej w Mali, która pod koniec marca przeprowadziła zamach stanu.

O decyzji regionalnej organizacji poinformował dziennikarzy prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattara po spotkaniu ECOWAS w stolicy Senegalu, Dakarze.

Zapowiadane już wcześniej sankcje obejmują wstrzymanie wymiany handlowej z Mali, izolację dyplomatyczną i zamrożenie funduszy z regionalnego banku centralnego. Zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów objęto członków junty, z kpt. Amadou Sanogo na czele.

Ponadto zablokowane zostaną wszystkie granice Mali. Dla Mali, kraju pozbawionego dostępu do morza i uzależnionego od importu paliwa, to posunięcie będzie miało druzgoczący efekt - zauważa Reuters.

Środki te mają zmusić puczystów do oddania władzy cywilnemu rządowi. Sankcje zostaną zniesione dopiero, gdy w Mali zostanie przywrócony porządek konstytucyjny - powiedział Ouattara.

Retorsje wprowadzono mimo że dzień wcześniej, w niedzielę, szef junty Sanogo zgodził się na przywrócenie konstytucji i zapowiedział wybory, które miałby zorganizować rząd przejściowy. Nie podał jednak daty powołania takiego gabinetu ani samych wyborów. Propozycję Sanogo ECOWAS przyjął ze sceptycyzmem i oskarżył go o próbę zyskania na czasie.

Tymczasem na północy Mali od stycznia trwa powstanie Tuaregów, którzy chcą tam utworzyć własne państwo, Azawad. Dotychczas zdobyli miasta Kidal, Timbuktu i Gao na północy kraju. Junta wojskowa nie kontroluje tych obszarów.

Ouattara zaapelował, by "grupy zbrojne przestały posuwać się na południe". Zapowiedział, że wojskowi przywódcy ECOWAS będą w tym tygodniu rozmawiać o "aktywizacji" rezerwowych sił zbrojnych organizacji. Nie podał szczegółów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  16°C Środa
  noc
  14°C Środa
  rano
  wiecej »