Mali: Atak na kościół i ośrodek Caritas

Tuarescy rebelianci zniszczyli w Gao na północy Mali kościół i ośrodek Caritas. Na terenach tych działa Narodowy Ruch Wyzwolenia Azwad, reprezentujący żądania tamtejszych Tuaregów, ale też radykalne grupy islamskie, niektóre związane wprost z Al-Kaidą

W obawie przed represjami z ich strony duchowni prowadzący duszpasterstwo i pracę charytatywną opuścili Gao 31 marca, jeszcze przed zajęciem miasta przez rebeliantów, którzy zaatakowali budynki misji. W mieście pozostało ok. 200 katolików, którzy ukrywają się. Natomiast w stołecznym Bamako malijska Caritas działa. Na terenie całego Mali, poza terenami zajętymi przez rebeliantów, katolicka organizacja charytatywna udziela pomocy ponad 100 tys. ludzi. Dostarcza głodującym żywności, a także ziarna na zasiewy.

Mediatorem w kryzysie malijskim, związanym z rebelią Tuaregów i z zamachem stanu z 22 marca, jest prezydent sąsiadującego z tym afrykańskim krajem Burkina Faso. W ramach swej misji celem przywrócenia w Mali ładu konstytucyjnego Blaise Compaoré rozpoczął serię spotkań z tamtejszymi żywotnymi siłami społecznymi. Jako pierwszych przyjął wczoraj zwierzchników religijnych. Wśród nich byli zarówno przedstawiciele muzułmanów, jak katolików i protestantów.

Sytuację w północnym Mali obserwatorzy porównują do tej, jaka panuje na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga. W obu przypadkach z dążeniami separatystycznymi mniejszościowych grup łączą się interesy międzynarodowe, także spoza Afryki. Chodzi o kontrolę nad nielegalnym handlem narkotykami, bronią czy „żywym towarem”, a zwłaszcza nad bogactwami naturalnymi. Destabilizację krajów Sahelu powiększają jeszcze działania skrajnych grup islamskich, jak Al-Kaida czy nigeryjska sekta Boko Haram.

«« | « | 1 | » | »»
 • sdoWjCiWbVvWjLXEc
  18.05.2012 05:38
  ARK:"U mnie odzywa się Wiedźma Margo, Nina2 czy Zuzanna. Wszyscy oni chcą albo na tym zbić ineerts (rzadko kiedy o coś pytają), albo dać "odpf3r", choćby w celach zapobiegawszych. No, nie wprost, bo na to brak odwagi, są też przezorni, uważają by nie naruszyć prawa, ale zza węgła, pf3łsłf3wkami, docinkami, w zawoalowany sposf3b. "NINA2:"Nie, to chyba "nie tak"... Interesu żadnego nikt nie ma. (Przecież za blogowanie nie płacą.) Pytania bywają, ale z zakresu gdzie Pan jest specjalistą tzn z matematyki czy topologii.(...)Nawet nie stawia Pan żadnych hipotez do zweryfikowania tylko zadaje pytania."Nino2, po pierwsze: ja bywałam tutaj wyłącznie w celu zbicia wielkiego ineertsu.... Zza węgła, itp...Po drugie: Ark nie stawia hipotez, bo dzieli się myślami, a jeśli zadaje pytania, to nie jest zaineertsowany moimi czy Twoimi odpowiedziami. A ponieważ my odpowiadamy na te pytania, dlatego uważa nas za słynne faryzeuszf3w."Konkluzji też nie wyciągnięto żadnej."A po co? Ark czyta, myśli i wyciąga konkluzje dla siebie. Za kilka notek, Ark napisze kolejną i umieści te "konkluzje" jako własne przemyślenia."„Przeciwnicy”, „oponenci”, "snajperzy" zakłada trochę paranoi?"Trochę? Ark lubi cięte pif3ro. Przecież teksty muszą być jakoś ubarwione, żeby były atrakcyjne. Nawet nie zauważył, gdy Magia "psychopatką" mnie nazwała. Dlaczego? Bo to był "eksperyment"." Czy oni są wrogo nastawieni czy może chcą podpowiedzieć dobrą odpowiedź, jak koledze wywołanemu do tablicy uczniowie podszeptują, co sami wiedzą?"A to dopiero... Ustawiłaś Arka przy tablicy? Ale nie jako belfra, lecz ucznia? Czy ARK może potraktować nas jak kolegf3w i koleżanki siedzących w ławkach? On jest profesorem - mistrzem, ktf3ry dzieli się swoją wiedzą, inspiruje i takie tam. Moje lustereczko kochane :-)))Buziaki dla wszystkich od słynnej faryzeuszki*).p.s. Ten mf3j wpis jest ŻARTOBLIWY - zaznaczam na wypadek jakby ktoś chciał go wziąć na zbyt poważnie.----*)Faryzeusz uważany za człowieka fałszywego, obłudnego, udającego pobożność. Grecka nazwa pharisaios, od hebrajskiego peruszim, znaczy tyle, co odrf3żniający się, odosobniony, separatysta. Faryzeusze byli stronnictwem narodowo-religijnym, ktf3re sprzeciwiało się jakimkolwiek zmianom w Prawie. Pielęgnowali przywiązanie do Prawa Mojżeszowego oraz ustnej tradycji religijnej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  16°C Środa
  noc
  14°C Środa
  rano
  wiecej »