Wielka Brytania: Msza krzyżma i rocznica relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Hiszpania: więźniowie w procesji. Chorwacja: wielkopostna nowa ewangelizacja w miastach. Irlandia: Wielki Tydzień w duchu pokuty i nawrócenia.
Chorwacja
Nowa ewangelizacja ma nieść radość bliskim – czytamy w wielkanocnym liście arcybiskupa Zagrzebia. Kard. Josip Bozanić podsumowuje w nim wielkopostne inicjatywy, jakie przeprowadzono w chorwackim Kościele. Szczególnie wiele owoców ewangelizacyjnych przyniosła tzw. misja miejska. W jej ramach zorganizowano spotkania i pielgrzymki dla ludzi młodych, małżonków, katechetów, wychowawców, sportowców, weteranów, służby zdrowia i katechumenów. Miejscem spotkań była katedra w stołecznym Zagrzebiu. Po Wielkanocy odbędą się jeszcze misje dla dziennikarzy, pracowników mediów, zakonnic i artystów.
Kard. Bozanić przypomniał wiernym znaczenie ubiegłorocznej wizyty Benedykta XVI w Chorwacji. Jednym z jej doświadczeń była adoracja eucharystyczna w milczeniu. W przekonaniu hierarchy dużym wyzwaniem dla Kościoła będzie ogłoszony przez Papieża Rok Wiary. W Chorwacji będzie on okazją do wielu inicjatyw związanych z nową ewangelizacją.
Irlandia
O pokutnej drodze do nawrócenia i wolności mówi list irlandzkich biskupów opublikowany w Wielkim Tygodniu. Jego motywem jest ewangeliczne wezwanie „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1, 15). 12-stronicowy dokument mówi o wewnętrznym oczyszczeniu i odnowie duchowej, jaką zalecił Benedykt XVI w liście do katolików Zielonej Wyspy.
Biskupi przypominają, że chrześcijańska skrucha to nie tylko przeproszenie za popełnione grzechy, ale to bardziej nawrócenie z drogi grzechu. Służą temu post, modlitwa i uczynki miłosierdzia. Skrucha – przypomina irlandzki dokument – jest jedynym warunkiem spotkania Jezusa, który uleczy zranione serca. Biskupi zalecają ponadto odkrywanie tajemnicy sakramentu pojednania. Piszą, że nie chodzi w nim o zjednanie sobie przychylności Boga, ale bardziej o doświadczenie Jego niezmierzonej miłości dla grzesznika. Ostatnim etapem drogi nawrócenia jest solidarność międzyludzka, cenna tym bardziej w społeczeństwie doświadczającym skutków zapaści gospodarczej Celtyckiego Tygrysa.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.