Wielka Brytania: Msza krzyżma i rocznica relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Hiszpania: więźniowie w procesji. Chorwacja: wielkopostna nowa ewangelizacja w miastach. Irlandia: Wielki Tydzień w duchu pokuty i nawrócenia.
Wielka Brytania
60 księży z ordynariatu dla byłych anglikanów sprawowało Mszę Krzyżma z nuncjuszem apostolskim w Wielkiej Brytanii. W Wielki Poniedziałek abp Antonio Mennini sprawował ją w Londynie, a uczestniczyły w niej grupy wiernych z całego kraju. Wśród koncelebrantów było m.in. pięciu byłych anglikańskich biskupów, którzy wraz z pozostałymi księżmi odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Okazją do zaproszenia przedstawiciela Stolicy Apostolskiej była obchodzona w tym roku 30. rocznica nawiązania pełnych relacji dyplomatycznych między Wielką Brytanią a Watykanem.
W czasie obecnych świąt wielkanocnych do pełnej jedności z Kościołem katolickim przystąpi ponad 200 anglikanów, a święcenia kapłańskie przyjmie kolejnych czterech pastorów.
Hiszpania
Mimo niesprzyjającej pogody na ulicach Hiszpanii pojawiły się dzisiaj wielkie procesje pokutne. W kilku z nich za specjalnym pozwoleniem biorą udział także grupy więźniów. To właśnie w tym czasie zgodnie z tradycją Wielkiego Tygodnia część z osadzonych zostanie ułaskawiona.
Z okazji Paschy żydowskiej Piłat zapytał tłum o to, którego więźnia ma ułaskawić: Barabasza czy Jezusa. Tłum wybrał pierwszego. Chrześcijańska tradycja mówi, że Wielki Tydzień jest „tygodniem przebaczenia”, które otrzymuje się po odbyciu pokuty. Arcybractwa pokutników zwracają się z prośbą do odpowiednich władz o ułaskawienie więźnia, który następnie bierze udział w procesji. Wielki Czwartek to bowiem Dzień Miłości Braterskiej.
Jeśli chodzi o historyczne uzasadnienie zwyczaju ułaskawienia więźniów w Hiszpanii podczas Wielkiego Tygodnia, to istnieją dwie wersje. Pierwsza sięga czasów Rekonkwisty. W 1447 r. król Juan II z Kastylii ustanowił Prawo Przebaczenia z okazji Wielkiego Piątku. Na jego mocy każdego roku w ten dzień wypuszczano jednego więźnia. Druga wersja sięga XVIII w. W 1759 r. w Maladze wybuchła zaraza, która dziesiątkowała miejscową ludność. Władze postanowiły zawiesić publiczne celebracje. Wówczas grupa więźniów zaoferowała się, że będę nieśli na własnych ramionach obraz Jezusa El Rico w procesji. Kiedy nie uzyskali pozwolenia, wywołali bunt. Wzięli obraz i przeszli ulicami miasta, a następnie wrócili do więzienia. Zaraza ustała. Na wieść o tym, król Karol II nie tylko przebaczył więźniom bunt, ale wydał polecenie, aby w każdy Wielki Tydzień został ułaskawiony jeden więzień.
W tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości ułaskawiło 19 więźniów. „Tak kończy się praca, którą zaczęliśmy we wrześniu” – mówi José María Varas, przewodniczący Arcybractwa Jezusa Uwięzionego z Oviedo. Bractwo kontaktuje się z dyrekcją więzienia, która wskazuje możliwego kandydata. Po uzyskaniu zgody więźnia bractwo składa odpowiedni wniosek w ministerstwie. „Proces jest długi, ale uwolnienie więźnia, który zakończył proces readaptacji społecznej, jest wielką radością” – podkreśla José María Varas. Wielu z nich zostaje potem członkami bractw i bierze udział w procesjach.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.