Amerykańscy biskupi wezwali do sprzeciwu wobec nowego prawa wymierzonego w wolność religijną w Stanach Zjednoczonych. Zachęcili zarazem wierzących do modlitw w intencji obrony tej wolności. Trwać one będą przez dwa tygodnie, od 21 czerwca do obchodzonego 4 lipca Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Modlitwie towarzyszyć będzie cykl rozważań nad wolnością jako dorobkiem zarówno chrześcijańskim, jak i amerykańskim. Apel biskupów USA nosi tytuł: „Nasza pierwsza, najbardziej umiłowana wolność”. Te słowa są cytatem z przemówienia Benedykta XVI skierowanego do amerykańskich biskupów w czasie ich wizyty ad limina apostolorum. Papież powiedział wówczas, że spośród wszystkich rodzajów wolności religijna jest „najbardziej umiłowaną amerykańską wolnością”.
Oświadczenie, nad którym pracowała specjalnie powołana do tego komisja biskupów, otwiera lista konkretnych przykładów atakowania wolności religijnej, których Kościół doświadczył w ostatnim czasie. Na jej początku znajduje się sprawa znanej ustawy rządowej dotyczącej ona obowiązkowego włączenia antykoncepcji do pakietu ubezpieczeń zdrowotnych pracowników instytucji kościelnych. Ponadto biskupi mówią m.in. o przepisach imigracyjnych stanu Alabama. Zgodnie z nimi przestępstwem aktualnie jest udzielanie tam sakramentów czy głoszenie Słowa Bożego imigrantom o nieudokumentowanym statusie imigracyjnym.
Biskupi poruszyli również problem niesprawiedliwego prawa. „Katolicy amerykańscy muszą mieć odwagę nie przestrzegania prawa, które jest niesprawiedliwe” – napisali biskupi.
Podjęli oni również problem zagrożonej wolności religijnej poza granicami Stanów Zjednoczonych. „Czas męczenników się nie skończył. Morderstwa, bombardowania kościołów, torturowanie sierot – to jedynie niektóre przykłady najbardziej rażącej przemocy” – stwierdzają biskupi.
Episkopat postanowił także, że święto Chrystusa Króla, przypadające w tym roku na 25 listopada, będzie dniem nauczania w Kościele amerykańskim o zagrożeniach wolności religijnej w kraju i poza jego granicami.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.