Prezydenci Łotwy i Estonii w Warszawie

W poniedziałek wieczorem prezydent Bronisław Komorowski przywitał w Belwederze przybyłych do Polski prezydentów Łotwy i Estonii: Andrisa Berzinsa i Toomasa Ilvesa. Prezydenci mają rozmawiać o wspólnym stanowisku na majowy szczyt NATO w Chicago

Rozmowy robocze prezydentów zaplanowano na wtorek; o godzinie 11.30 ma odbyć się wspólna konferencja prasowa Komorowskiego, Berzinsa i Ilvesa.

Zaproszenie do udziału w spotkaniu w Warszawie wystosowano do przywódców Litwy, Łotwy i Estonii. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite nie przyjęła jednak zaproszenia Komorowskiego. Według litewskich komentatorów decyzja litewskiej prezydent może jeszcze bardziej pogorszyć stosunki naszych krajów i wizerunek Litwy.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydenci omówią m.in. kwestię dotyczącą umocnienia "priorytetowości funkcji obronnej NATO" na podstawie art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Artykuł ten mówi o solidarnej reakcji sojuszników na wszelkiego rodzaju zagrożenia.

Tematem rozmowy - według prezydenckiej kancelarii - ma także być "budowa sojuszniczej obrony przeciwrakietowej jako odpowiedzi na proliferację asymetrycznych zagrożeń rakietowo-nuklearnych, w tym dodatkowo w obliczu ostatnich informacji o rozbudowie potencjału rakietowego w obwodzie kaliningradzkim".

Prezydenci mają też mówić o realizacji strategii wobec Afganistanu przyjętej na szczycie w Lizbonie, zakładającej zakończenie operacji militarnej NATO w 2014 r. oraz wypracowaniu racjonalnej koncepcji zaangażowania Sojuszu w Afganistanie po roku 2014.

Tematami rozmów mają też być stosunki NATO-Rosja, umacnianie relacji transatlantyckich oraz budowa zdolności wojskowych europejskich państw NATO w warunkach kryzysu finansowego i "zmiany strategicznych warunków bezpieczeństwa".

Prezydent będzie przewodniczył polskiej delegacji podczas majowego szczytu NATO w Chicago. Jednym z głównych tematów szczytu ma być przyszłość afgańskiej misji.

W połowie marca, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie szczytu, Komorowski zapowiedział, że podczas tego spotkania Polska będzie się opowiadać się za realizacją postanowienia szczytu w Lizbonie, dotyczącego zakończenia misji w Afganistanie w 2014 roku.(PAP)

ann/ joko/ eaw/ jra/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
30°C Czwartek
dzień
31°C Czwartek
wieczór
wiecej »