Oznakowana trasa z miejscami do wypoczynku dla pielgrzymów i turystów, prowadząca z pocysterskiego opactwa w Koprzywnicy do sanktuarium maryjnego w Sulisławicach (Świętokrzyskie), zostanie udostępniona jesienią.
Malowniczą pod względem krajobrazowym i przyrodniczym trasę o długości pięciu kilometrów, od stuleci przemierzają pątnicy. Przebiegający częściowo przez las szlak, jest od kilku lat także oznakowaną trasą rowerową, z której korzystają turyści.
Jak powiedziała PAP dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy Alicja Stępień, zagospodarowanie trasy ma przybliżyć gościom lokalną historię oraz ułatwić odpoczynek i medytację w pielgrzymowaniu.
W miejscach gdzie szlak będzie się rozpoczynał i kończył, zostaną ustawione tablice informacyjne, zawierające plan trasy i charakterystykę szlaku. Będzie wydany także przewodnik po szlaku.
W kilku miejscach trasy będą ustawione realistyczne drewniane rzeźby, przedstawiające postaci związane z 800-letnią historią ziemi koprzywnickiej. "Rzeźby powstaną podczas organizowanego w lipcu tego roku pleneru, w którym wezmą udział artyści z całej Polski" - mówiła Stępień.
Przy postumentach znajdą się tabliczki przybliżające turystom historyczne postaci. Rzeźby będą otaczały grabowe lub bukowe żywopłoty - gatunki tych roślin są charakterystyczne dla okolicy. Obok zostaną ustawione ławki i kosze na śmieci.
Projekt szlaku sacro-turystycznego jest współfinansowany ze środków unijnych, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Pomysłodawcy przedsięwzięcia planują w przyszłości przygotowanie gier terenowych dla turystów przemierzających trasę oraz punktu, w którym będzie można posilić się specjałami lokalnej kuchni.
Pocysterskie opactwo w Koprzywnicy to jeden z cenniejszych przykładów budownictwa romańskiego, wzorowanego na macierzystym klasztorze Clairvaux. W kościele pw. św. Floriana można podziwiać nie tylko unikatową architekturę z XIII wieku, ale także rzadkie malowidła i inne zabytki sztuki sakralnej.
Sulisławice, zwane "sandomierską Częstochową", są miejscem pielgrzymek wiernych miejscowej diecezji od połowy XVII w. W Sanktuarium znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Bolesnej.
Sanktuarium tworzy zabytkowy zespół dwóch kościołów. Starszy zachował późnoromańskie detale architektoniczne - wystrój wnętrza pochodzi z końca XVII i z XVIII w. Z kolei neogotycki kościół parafialny, pod wezwaniem Narodzenia Matki Bożej, budowano w latach 1871-1888. W obrębie zespołu kościelnego wznoszą się także: murowana dzwonnica z 1838 r. i plebania z początków XX w. Od 1951 r. kustoszami sanktuarium są księża Zmartwychwstańcy.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.