Niedługo ruszy proces beatyfikacyjny bp. Rafała Kiernickiego OFM Conv.
4 maja br. roku w lwowskiej katedrze Wniebowzięcia NMP rozpocznie się proces kanonizacyjny zmarłego przed siedemnastu laty bp. Rafała Kiernickiego OFM Conv., wieloletniego proboszcza tej świątyni, więźnia sowieckich łagrów. Inauguracja zbiegnie się z setną rocznicą urodzin tego wybitnego zakonnika i patrioty.
Uroczysta inauguracja procesu beatyfikacyjnego i zaprzysiężenie członków trybunału, który zbierze świadectwa o życiu kandydata do chwały ołtarzy będzie miała miejsce o godz. 16.00. Sylwetkę bpa Rafała Kiernickiego przypomni o. dr hab. Zdzisław Gogola OFM Conv. z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. O godz. 18.00 odprawiona zostanie natomiast Msza św. pod przewodnictwem metropolity lwowskiego, abp Mieczysława Mokrzyckiego.
Rafał Kiernicki urodził się 3 maja 1912 r. w Kułaczkowcach w powiecie kołomyjskim, w województwie stanisławowskim. Na chrzcie otrzymał imię Władysław. Do zakonu franciszkanów wstąpił w 1930 r. i rozpoczął nowicjat w Łagiewnikach koło Łodzi, otrzymując imię Rafał. Po studiach filozoficznych we franciszkańskim seminarium duchownym - we Lwowie i w Krakowie, 4 października 1934 r. złożył śluby wieczyste. Studia teologiczne kontynuował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie w 1939 r. uzyskał magistra teologii moralnej. 25 czerwca 1939 r. przyjął święcenia kapłańskie.
Po wybuchu II wojny światowej przez 3 lata o. Rafał był wychowawcą i wykładowcą w zakonnym seminarium duchownym we Lwowie, a jednocześnie tajnym spowiednikiem w szpitalach, do których duchowni mieli wstęp surowo zakazany. Od października 1939 r. należał do konspiracji wojskowej. Był kapelanem lwowskiej Armii Krajowej, a także skarbnikiem i szefem oddziału V Komendy Okręgu Lwów.
W 1941 r. został aresztowany przez Sowietów i osadzony w ciężkim więzieniu, na „Brygidkach”, jednak po trzech dniach w budynku wybuchł pożar i o. Rafał podjął udaną ucieczkę. Ponownie aresztowano go 31 lipca 1944 r. i wywieziono najpierw do obozu w Charkowie, później w Riazaniu-Diagilewie oraz w Czerepowcu i Driazowcu. Wszędzie tam prowadził konspiracyjną działalność duszpasterską: odprawiał Msze św., udzielał sakramentów, zorganizował Bractwo Różańcowe, urządzał kursy wiedzy religijnej. Swoją głęboką wiarą podnosił kolegów na duchu i ratował od popełnienia samobójstwa.
W kwietniu 1948 r. powrócił do Lwowa. Odtąd do końca życia katedra stała się dla niego najważniejszym miejscem, bo tu spędzał cały swój czas, a niewielki pokoik obok zakrystii służył mu też za miejsce odpoczynku po całodziennej pracy i schronienie przed szykanami sowieckich władz. A te nie ustawały. W 1958 r. o. Rafał został pozbawiony prawa do sprawowania funkcji duszpasterskich. Pracował wówczas jako stróż, a potem tragarz.
Po zmianie ustroju 16 stycznia 1991 r. Jan Paweł II mianował o. Kiernickiego biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej. Sakrę biskupią otrzymał 2 marca 1991 r. w katedrze lwowskiej. Będąc biskupem nadal spowiadał przez długie godziny, głosił kazania, udzielał sakramentu chorych. Za jego staraniem w 1989 r. do Lwowa powrócili franciszkanie z Polski, którzy zamieszkali przy swoim kościele pw. św. Antoniego. Ojciec biskup Kiernicki zmarł 23 listopada 1995 r.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.