Władze w Pekinie zgodziły się, aby sześciu północnokoreańskich uchodźców, którzy od miesięcy przebywali w południowokoreańskich konsulatach w Chinach udało się do Korei Południowej bez groźby zatrzymania - poinformowała w piątek południowokoreańska prasa.
Uchodźcy opuścili ChRL w zeszłym tygodniu.
Po wyjeździe tych sześciu osób (...) nie ma już żadnych północnokoreańskich uchodźców w południowokoreańskich placówkach dyplomatycznych na terenie Chin - podały południowokoreańskie dzienniki.
Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Płd. odmówiło skomentowania doniesień prasowych.
Według mediów Pekin chciał uczynić gest dobrej woli przed spotkaniem między prezydentem Korei Płd. Li Miung Bakiem a jego chińskim odpowiednikiem Hu Jintao, do którego doszło w poniedziałek.
Wśród sześciu uchodźców z Korei Płn. jest dwóch członków rodziny południowokoreańskiego żołnierza, który został uwięziony podczas wojny koreańskiej (1950-53). Uciekinierzy ukrywali się w konsulatach w Szenjangu na północnym wschodzie i w Szanghaju na wschodzie Chin.
Na początku kwietnia prasa donosiła, że do Seulu przybyło pięciu uchodźców z Korei Północnej; niektórzy od kilku miesięcy do trzech lat przebywali w ambasadzie Korei Płd. w Pekinie. Zdecydowali się oni opuścić ambasadę, ponieważ wówczas również chińskie władze obiecały im, że ich nie zatrzymają.
Jeszcze w lutym deportacją z Chin zagrożonych było 30 uciekinierów, którzy mieli zostać odesłani do KRLD. Rząd chiński nie chciał zezwolić im na wyjazd do Korei Południowej.
Chiny, jedyny liczący się sojusznik Phenianu na arenie międzynarodowej, uważa Północnych Koreańczyków, którzy uciekli z kraju, za emigrantów ekonomicznych, a nie uchodźców politycznych. Na tej podstawie dotychczas dokonywane były deportacje do KRLD z terenu Chin; jest to zatem, zdaniem Chińczyków, zgodne z normami prawa międzynarodowego i służy jego ochronie.
Od czasów wojny koreańskiej ponad 21,7 tys. Koreańczyków z Północy uciekło z własnego kraju.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.